metro.cz

Chceme Praze uhlídat miliardy, říká Jakub Michálek, předseda Pirátů

  11:31
Před dvěma lety byl úspěch pirátů ve volbách pro mnohé překvapením. Dva roky působení v pražském zastupitelstvu zhodnotil pro deník Metro předseda jejich klubu Jakub Michálek.
Předseda klubu Pirátů Jakub Michálek | foto: Jan LoužekMetro.cz

Už se po dvou letech cítíte na magistrátu jako doma?
Vždycky mě tu něco překvapí. Z magistrátu vane taková atmosféra stresu, na druhou stranu je to práce, kde je hodně adrenalinu.

Podařilo se vám za ty dva roky něco změnit?
Podařilo se změnit hodně věcí. Řadu z nich pozitivně, ale stále to neodpovídá tomu, jak si představujeme fungování města. Když jsme sem přišli, byla Opencard v kritické situaci. Podařilo se prosadit papírové kupony, následně vznikla Lítačka, i když to už není náš projekt.

Bojujete proti „trafikantům“. Podíleli jste se na pádu Radmily Kleslové.
To je důvod, proč jsme od začátku chtěli zůstat v opozici. První naše jednání s Radmilou Kleslovou (tehdejší předsedkyně pražské organizace ANO - pozn. red.) bylo ve stylu, že chceme jednat otevřeně, a ona řekla ne. Byla to diskuse, která nikam nevedla. Pak jsme zjistili, jak to tady funguje, jak mají koaliční zastupitelé zajištěnou nějakou trafiku s vysokým příjmem, a nejextrémnějším případem byla právě ona. Tak jsme to zveřejnili a přispěli tím k jejímu odchodu.

Když vznikala nová koalice, trafiky se rozdávaly zas, od Matěje Stropnického po posledního zastupitele.
Koalice se dohodla těsně před prázdninami, aby mohla brát vysoké platy. Třeba Matěj Stropnický řešil kampaň zelených a byl za to placen hlavním městem. Ani neplacené funkce nejsou bez výhrad, třeba odsouzený Březina se paradoxně stal předsedou výboru pro majetek.

Už vás berou politici jako partnery, nebo pořád jako anomálii v systému?Konečně pochopili, že nás nikdo neplatí. Pořád si mysleli, že nás do zastupitelstva nasadila nějaká druhá frakce. Opravdu nám ale jde jen o správné fungování města.

Co se podařilo zlepšit?
Podařilo se nám schválit pravidla pro to, aby v městských firmách rozhodovali a seděli odborníci. Ačkoliv zastupitelstvo schválilo, že se pravidla vypracují, rada je zatím nepředložila. Mělo to být hotové už v únoru.

Jedním z bodů bylo i vymetání kostlivců, daří se?
Zbývá zhruba dvacet dnů do promlčení kauzy Opencard. Zpracoval jsem před rokem analýzu, co se má udělat, zaslal jsem ji primátorce. Nic se ale nedělo. Advokáti města si spis neprostudovalI, neseznámili se s trestními oznámeními. Snažíme se přesvědčit radu, aby uplatnila aspoň v částečném rozsahu odpovědnost lidí, kteří to schválili. Hlavně jde o primátora Béma.

Silnou stránkou pirátů je IT. Měníte tuhle oblast?
Rada nás vždycky zazdila. Pro mě to skončilo v okamžiku, kdy mě paní primátorka „zlikvidovala“ z komise pro informatiku, protože v rámci koaličních čachrů tam potřebovala dosadit nějaké komunisty. Informatiku nikdo neřídí. Má ji na starosti primátorka, a vůbec to nezvládá.

Jaké jsou vaše cíle na další dva roky?
Největší výzva je uhlídat, co město udělá s neproinvestovanými miliardami, které se kupí na účtech. Naším úkolem je dohlédnout, aby je nikdo nerozkradl. Chceme dotáhnout, aby lidé, kteří mají bankovní kartu, ji mohli používat jako tramvajenku. Aby nahradila Opencard.

Autor: Robert Oppelt
zpět na článek