metro.cz

Pitnou nepoužíváme jenom na pití

  12:49
Průměrná spotřeba vody je 106 litrů pitné vody na osobu. Každý Pražan několikrát denně otočí kohoutkem, zmáčkne páku baterie nebo pustí sprchu. K čemu všemu ale Pražané vodu potřebují?
Kohoutková voda (ilustrační foto) | foto: SXC

Co se odehraje za jeden den?

  • 1 135 000 sprchování
  • 870 000 mytí nádobí
  • 348 000 puštění myčky
  • 223 000 koupelí ve vaně
  • 215 000 praní prádla
  • 199 000 vytření podlahy
  • 182 000 zalití květin

Odpovědi na otázky hledal průzkum Pražských vodovodů a kanalizací (PVK). Cílem výzkumu bylo zmapovat každodenní návyky Pražanů spojené se spotřebou vody. Agentura se v říjnu ptala zhruba v pěti stech domácností v metropoli.

„Průzkum, který byl v této podobě proveden vůbec poprvé, nám dovolil nahlédnout do zvyklostí pražských domácností a potvrdit určité dlouhodobé trendy ve spotřebě vody. Velmi potěšitelná je třeba informace, že 85 procent Pražanů pravidelně pije vodu z kohoutku,“ vysvětluje ředitelka komunikace a marketingu PVK Marcela Dvořáková.

Pražané ale vodu nejenom pijí. Co se týče osobní hygieny, průměrně se sprchují jedenkrát denně a jedenkrát týdně se koupou ve vaně.

Nádobí se myje přibližně dvakrát denně – v dřezu 1,5krát denně a v myčce obden. K mytí nádobí ve dřezu se nejčastěji uchylují starší lidé, menší domácnosti a lidé bydlící v bytě. Myčku, kterou vlastní 49 procent respondentů, naopak nejvíce používají mladší lidé a ti žijící ve větších domácnostech nebo rodinných domech.

Pračka se v domácnostech spouští průměrně 2 – 3krát týdně, stejně často lidé vytírají podlahy a zalévají květiny.

Pražané vodu jen nespotřebovávají, už i šetří. Nejčastější úsporné opatření v pražských domácnostech jsou pákové baterie. Ty používá 90 % domácností, 68 % pravidelně kontroluje těsnění vodovodních kohoutků a stejné procento zavírá vodu při mydlení rukou a čištění zubů. Dále lidé šetří vodu tím, že zapínají myčku nebo pračku, až když jsou plné (67 %).

Autor: Robert Oppelt
zpět na článek