metro.cz

Všichni sborem pro jedle! Jmelí letos frčí se třpytkami

  14:56
O Štědrém večeru najde drtivá většina Pražanů dárky pod kavkazskou jedlí. Alespoň podle pouličních prodejců, kteří se jako každý rok usídlili před nákupními centry a také u vánočních trhů.
Jedle kavkazské jsou letos opět nejprodávanější. | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Na kolik přijde stromek

  • Ceny stromků jsou podle obchodníků podobné jako loni.
  • V nejprodávanějších kategoriích do dvou metrů by měly jedle stát kolem 850 korun, smrk pichlavý do 600 korun. Smrk ztepilý pak okolo 500 korun a borovice černá do 500 korun.
  • Vyšší ceny mohou být u stromků, které měří nad dva metry. Ceny se mohou lišit podle regionu i kvality stromku. Nejlevnější se dají sehnat za zhruba 300 korun.
  • Nejprodávanějším druhem v Česku je podle Sdružení pěstitelů vánočních stromků jedle (60 %), pětina kupujících si pořídí smrk pichlavý. „Oba tyto druhy jsou oblíbené také proto, že déle vydrží a tolik neopadávají,“ uvedla mluvčí řetězce Globus Pavla Hobíková. ̈
  • Většina obchodníků zahájila prodej začátkem prosince, počítají s obchody až do Štědrého dne. Cena je u obchodníků odstupňovaná podle výšky stromku, někteří mají jednotnou sazbu.

Podle Martina Minkse, který prodává stromky u stanice metra Anděl a ve smíchovském obchodním centru, se kupující již nyní rozdělují na několik táborů.

„Borovičky má v oblibě většinou starší generace, smrčky, co za týden opadají, si pořizují zase mladí. Asi proto, že hezky voní,“ říká Minks a ukazuje na skupinku hustých stromků. „Minimálně devadesát procent lidí si ale stejně pořizuje takovouhle jedli kavkazskou. Hlavně proto, že je to ušlechtilý strom, který má hustý a pravidelný tvar. Jeho design si nezadá s umělotinou,“ vysvětluje každoročně vzrůstající popularitu jedliček Minks.

U obchodníků, kteří ve většině případů plánují prodávat až do 24. prosince, nabývají na popularitě také stromky v květináčích neboli kontejnerové stromky.

Podle Minkse si spolu s takovým stromkem zákazníci kupují spíš dobrý pocit. „Lidi si je pak dají třeba na balkon nebo je zasadí, a mají tak naději, že budou mít stejný stromek příští rok. Není to pro ně mrtvola, kterou hned vyhodí,“ dodává Minks.

Výběr vánočních dekorací ovlivňují víc než dříve módní trendy. Podle květinářky Michaely, která každoročně na Andělu prodává jmelí a chvojí, je letošním hitem opět fialová, s tradiční červenou a zelenou.

Lidé si v pestrých barvách pořizují nejen ozdoby, ale také jmelí. „Letos se na dekoracích objevují také různé třpytky,“ potvrzuje Michaela. Pokud se chystáte na nákup jmelí, připravte si 30 korun.

Pokud chcete klasický živý stromek, měli byste si dát pozor na takzvané služby navíc. Někde vám sice stromek na místě zabalí do ochranné síťky, dolní část kmenu zúží frézou či seříznou motorovou pilou, zadarmo to ale rozhodně nebude. „Takhle jsem loni platil stovku navíc, ani jsem nemrknul,“ varuje čtenář deníku Metro Václav.

Každoročně se v Česku prodá přes milion vánočních stromků. Domácí produkce těch čerstvých rok od roku stoupá, přesto čeští pěstitelé v posledních letech upozorňují na dovozové vánoční stromy z Dánska a Polska.

„Jedná se o nepříliš kvalitní stromky, které část velkých firem používá jako marketingový tah pro přilákání do svých prodejen,“ prohlašuje Sdružení pěstitelů vánočních stromků.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek