metro.cz

V Praze dáte průměrně za oběd 115 korun, zdražila třetina restaurací

  11:10
Smažený květák za 125 korun na Andělu. Na okraji Prahy zaplatíte za oběd i 55 korun.
„V poledne k nám nejčastěji lidé chodí na kuřecí a hovězí polévky Pho Bo a Pho Ga,“ říká Nham Thanh Cong z vietnamské restaurace Miss Saigon. | foto: Lucie Mottlová, Metro.cz

„Vy nemáte točené pivo,“ divila se nedávno čtenářka Martina v restauraci Bernard Pub Anděl, když viděla proškrtaný nápojový lístek. Servírka přispěchala s vysvětlením: „Máme, ale zdražili jsme a ještě nemáme hotový nový nápoják.“ Ceny poledních menu nedávno v hlavním městě stouply, zdražení se obecně přičítá na vrub nejen zvýšeným cenám surovin, ale zejména nákladům souvisejícím ze zaváděním EET.

Ceny poledního menu

V Praze 1 jsou obědy nejdražší podle společnosti Restu.cz.

Za polévku zaplatíte 40–60 korun. Hlavní jídlo české kuchyně vychází na 99–149 korun, mezinárodní kuchyně pak 119–180 korun. Vícechodové menu stojí 270–350 korun.

Dezerty se pohybují od 50–70 korun.

V ostatních částech Prahy stojí polévka 30–40 korun. Za hlavní jídlo z české kuchyně zaplatíte 89–129 korun, mezinárodní kuchyně vás vyjde na 109–169 korun.

„Ve srovnání s loňským říjnem se ceny zvedly o čtyři koruny. V posledních měsících minulého roku zdražilo položky na jídelních či nápojových lístcích přibližně 33 procent restaurací,“ uvedl pro deník Metro Martin Vyleťal z gastronomického portálu Zomato.com.

Nejdráže se naobědváte v Praze 1, kde hlavní chod v poledním menu aktuálně přijde v průměru na 129 korun. „Naopak nejlevněji na Praze 7, 9 a 10, kde vyjde hlavní chod v obědovém menu v průměru na 108 korun. Najíst se v centru metropole se stále dá i výrazně levněji,“ tvrdí Vyleťal.

Například ceny v některých pražských jídelnách začínají již na 55 korunách za hlavní chod. Některé restaurace zdražovat nemusely. „Už předtím jsem měl počítač s dobrým softwarem, tak nám stačilo ho jen upravit,“ vysvětluje plynulou češtinou číšník Nham Thanh Cong z vietnamské restaurace Miss Saigon v Myslíkově ulici. Samotný upgrade systému ho vyšel na dva a půl tisíce, ale soucítí s menšími restauracemi, které předtím neměly počítač a tiskárnu, do které je potřeba ještě kupovat papír.

Zavedení EET se na počtu restaurací v metropoli výrazně nepodepsalo. „V průběhu prosince sice zavřelo zhruba sto podniků, ale v zásadě stejný počet podniků byl nově otevřen,“ dodává Vyleťal.

Nabídka jídel koresponduje s tím, co si lidé v Praze nejvíce objednávají. Masité pokrmy v poledním menu tvoří osmdesát procent.

„Hlavním chodům dominuje mezinárodní kuchyně, zastoupena především steaky, těstovinami, burgery a pizzami,“ říká Tomáš Trejbal z Restu.cz.

Podle něj v nabídce polévek převažují vývary, krémy (lososový a květákový), gulášovky a bramboračky. „Stoupajícím trendem poledních nabídek restaurací v Praze bývá alespoň jedno bezlepkové jídlo,“ dodává Trejbal. Podle Vyleťala pokračuje také trend zařazování lehčích a zdravějších jídel, ale salátová nabídka je přes zimu omezenější.

Autor: Lucie Mottlová Metro.cz
zpět na článek