metro.cz

Záchranný sloup s kyslíkovou nádobou na Václaváku má mouchy

  9:29
Nouzová zdravotnická pomůcka je podle odborníků k ničemu.

Další 1 fotografie v galerii
Resuscitační set na Václavském náměstí | foto: Jarmila KostkanováMetro.cz

Procházíte se po Václavském náměstí a najednou vedle vás zkolabuje neznámý muž. Poskytuje se mu první pomoc za použití speciálního zdravotnického sloupu uprostřed náměstí, volá se záchranka. Taková situace by mohla již brzy nastat, alespoň podle instruktážního videa, které na displeji umístěném na této neobvyklé novince běží.

Podle pražské záchranky je tu však problém. Pilotní novinka, která se má rozšířit i­ na jiná místa metropole, totiž nefunguje, jak by měla. Instruktážní video, které navádí k použití setu, metodicky neodpovídá doporučeným postupům. Ve spotu je také zahrnuta aplikace kyslíku, která patří výhradně do rukou proškolených zachránců. Navíc je k ní použit chemický vyvíječ kyslíku s pochybným efektem,“ řekl deníku Metro mluvčí záchranky Dominik Horn.

Sloup obsahující třílitrovou nádobu na kyslík je na náměstí umístěn zhruba dva měsíce. Společnost Ankaba chtěla tímto sloupem dosáhnout spolupráce s pražskou záchrankou. Podle Horna však záchranka spolupráci odmítla. Kritikou na speciální sloup nešetří ani doktoři. „Distributor na svých webových stránkách uvádí, že výrobek je zkoušený podle jakýchsi Směrnic pro zdravotnické přístroje, čímž vyvolává dojem, že jde o­ výrobek schválený pro použití ve zdravotnictví. Není tomu tak,“ říká záchranář Ondřej Franěk.

140 zařízení má Středočeský kraj

Podle ředitele firmy Ankaba, Eduarda Urminského je kritika záchranky ne- oprávněná a vše je na dobré cestě k tomu, aby sloupy postupně zaplnily celou metropoli, podobně jako je tomu ve Středočeském kraji. Středočeská záchranka totiž podle něj stihla na policejní stanice, domovy důchodců, školy a další místa rozmístit 140 těchto zařízení. „V první pražské městské části by měly přijít ještě do horní a ­spodní části Václavského náměstí, zájem projevila i­ Praha 3, 9 či školy. U metra Krč bude ještě umístěna pojízdná prodejna, jejíž součástí bude i tento resuscitační set,“ vysvětluje Urminský.

Rozmisťování resuscitačních setů na ulici je podle Urminského světovou raritou. V západních zemích lze pouze občas narazit na jednoduché defibrilátory. „Pokud se dostanete do situace, kdy byste chtěli přístroj použít, dostanete se do něj kladívkem přes speciální sklíčko a ­ochranný řetízek za pár sekund,“ popisuje Urminský.

Infarkt, astmatický záchvat, mrtvice. Při těchto příhodách může kyslíkový sloup pomoci. Daleko důležitější je ale podle záchranářů zavolat na tísňovou linku 155 a nechat se vést dispečerkou. „Učebnice či videonávod nenahrazují výuku resuscitace na modelu,“ doplňuje Horn.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek