metro.cz

Bojují jako praví gentlemani, šermují vycházkovou holí

  5:58
Šermíři z Kobylis shánějí novou krev. Unikátní způsob boje vás nikde jinde nenaučí.
Pokud byste se chtěli pomocí tohoto bojového umění ubránit v praktickém životě,...

Pokud byste se chtěli pomocí tohoto bojového umění ubránit v praktickém životě, patrně byste měli mít stále po ruce tyč, trubku, deštník nebo kratší kulečníkové tágo. | foto: Bára ZemanováMetro.cz

„Saluer!“ ozývá se tělocvičnou kobyliské střední školy příkaz rozhodčího k pozdravu soupeřů. Deník Metro vyrazil na trénink týmu Canne Club Prague, kde se právě chystá cvičný duel mezi Jirkou Smržem a Michalem Vraštilem, oděných do šermířských kukel a s krátkými holemi v rukou. Ti nám vzápětí předvádějí, proč se původně francouzskému bojovému sportu Canne de combat občas přezdívá sport gentlemanů.

„Jak to začne být moc velká řezačka, je to na škodu stylu a dotyční zbytečně ztrácejí body. Na boj totiž dohlížejí celkem tři rozhodčí a každý jejich postřeh se počítá. Čím čistěji pak soupeře zasáhnete, tím více bodů získáte, protože to dobře viděli všichni tři,“ vysvětluje lídr šermířů Jindřich Zeman.

Bojové umění Canne de combat má své kořeny ve Francii. Původně bylo míněno jako boj vycházkovou holí.

Nejde ale o sport pro staříky. Bojovníci totiž musí být v prvé řadě pružní a obratní spíše než silní, a tak při soubojích není nouze o různé druhy skoků, otoček, střehů v dřepových pozicích a další manévry. „Proto taky nikdy nepodceňujeme rozcvičku. Při výpadu, což je nejefektivnější způsob útoku, by mělo být koleno přední nohy v úrovni kyčlí,“ vysvětluje Jirka Smrž, kterému kluci z týmu žertem přezdívají nejpohlednější člen.

Tým Canne Club Prague

Deník Metro pokračuje dalším dílem v představování sportovních klubů. Tentokrát vybíráme Canne Club Prague.

Trénují každý čtvrtek od 18 hodin v tělocvičně v Kobylisích (Střední škola Náhorní).

Pokud máte nějaký dotaz, ozvěte se sportovcům na jindrich.zeman@yahoo.com.

Příští pondělí budou rozdávat deník Metro hráči florbalového klubu Tatran Střešovice.

V týmu kobyliských šermířů, který se dal oficiálně dohromady před třemi lety, se ale nenajdou jenom kluci. Partička nedávno přivítala první dámskou členku Johanku, která by již nyní na závodech dokázala zatopit nejednomu profíkovi. Poté, co si s přesně devadesátipěticentimetrovou jasanovo-ořechovou holí na vlastní kůži zkoušíme vykrýt několik sérií úderů soupeře Jindřicha, se sama od sebe nabízí otázka, kolik lidí se vlastně v tuzemsku tomuto sportu věnuje. „Je to zvláštní, ale jsme jediný český tým,“ říká nejúspěšnější člen týmu Michal Vraštil, zatímco se rozhlíží po poloprázdné tělocvičně.

„Samozřejmě jezdíme po závodech, Budapešť, Paříž nebo loňské mistrovství světa v Chorvatsku. Na mistrovství České republiky to ale zatím nevypadá. To máme každý čtvrtek na tréninku,“ doplňuje s úsměvem Zeman.

Jak se sportuje v Praze?

Pokud byste se chtěli pomocí tohoto bojového umění ubránit v praktickém životě, patrně byste měli mít stále po ruce tyč, trubku, deštník nebo kratší kulečníkové tágo. Ač máchání holí na první pohled nemusí vypadat jako efektivní obrana, do programu olympijských her nebyl tento sport v minulosti zařazen právě kvůli nebezpečnosti.

Pokud se chcete ke kobyliskému týmu přidat, není nic jednoduššího než se stavit na tréninku. „Těšíme se na všechny. Není žádný problém než při větším zájmu nováčků sehnat větší tělocvičnu,“ usmívá se Zeman.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek