metro.cz

Další 4 fotografie v galerii
Škrpálovník vyniká svými ozdobami hlavně v bezlistém období. | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Slavný strom škrpálovník je zatím bez bot

  11:31
Více než tři roky po sobě „rodí“ strom v parku v Humpolecké ulici neobvyklé plody. Škrpály, kterými je obsypán, z něj sice přímo nevyrůstají, přesto jsou jich tu každý rok plné větve. Radnice městské části se nyní opět rozhodla jednat a již pošesté s pomocí plošiny nechala boty odstranit.

Podle jejího mluvčího Jiřího Bigase jde ale o sisyfovskou práci. „Boty jsme sundali dříve, než strom obroste. Necháváme je odstranit s pomocí plošiny, tedy dost draze. Po každém sundání se tam ale v krátké době objevují vždy nové,“ řekl deníku Metro Bigas.

Škrpálovník si odlehčil od několika desítek párů bot různých typů a velikostí zhruba před týdnem. Od té doby se na něm podle místních zatím žádné nové přírůstky neobjevily. Věšení bot na strom připisuje radnice i obyvatelé Krče místní mládeži.

Fotogalerie

„Pravidelně se tu schází velká parta zajímavých týpků. Když se před pár lety trošku napili, jednoho z nich nejspíš napadlo sundat boty a hodit je na strom. Od té doby se tu drží tahle tradice,“ říká Jan Doležal, který naproti parku v Humpolecké bydlí.

Strom ověšený obuví již od svého „vzniku“ vyvolává mezi místními rozporuplné reakce. Poté, co o neobvyklém úkazu informoval deník Metro začátkem února, si sem dokonce jezdí strom prohlížet i obyvatelé sousedních městských částí. Řadu reakcí sklidil také na v diskusi na našem webu.

„Za našich mladých let jsme měli jiné zábavy, děvčata, sport a po sportu domů. To bychom dostali, kdybychom nepřišli domů v botách. To rodičům nevadí, že musí stále dokola kupovat obuv?“ diví se čtenář v diskuzi na Metro.cz. „Študákům skončila škola a v euforii naházeli boty na strom. Mně se to jako nápad moc líbí,“ kontruje čtenář Milan Potkan.

Místní nyní již mohou uzavírat sázky, kdy strom opět obsypou desítky tenisek, pohorek a kopaček. Škrpálovník má totiž podle místních ve zvyku neustále vstávat z popela jako bájný fénix.

„Obotí“ se strom znovu?

  • Boty jsou ze škrpálovníku sundané. Za jak dlouho bude podle vás opět plný obuvi? Podělte se s námi o vaše tipy v diskusi pod tímto článkem na webu Metro.cz.
  • Jedna likvidace škrpálovníku stojí radnici zhruba pět tisíc korun. Do této chvíle za úklid zaplatila 30 tisíc.
  • Někteří lidé strom také občas češou. Zdatní lezci totiž dokážou využít příležitosti a v koruně stromu si najít boty své velikosti. Mezi takové sběratele patří podle místních také děti z Prahy 4.
  • Že by ale šlo o studenty z nedalekého Gymnázia Budějovická, jeho ředitelka Zdeňka Bednářová jednoznačně odmítla.

Komentáře

zpět na článek