metro.cz

Tady nekuřte! Antikonfliktní týmy budou hlídat zákon v centru Prahy

  10:03
Pražské radnice se bojí protikuřáckého zákona. Připravují preventivní opatření, do ulic vyrazí i antikonfliktní týmy.
„Radnice Prahy 1 preventivně vyšle do ulic několik speciálních týmů, které budou předcházet konfliktům a překračování platných vyhlášek,“ říká Veronika Blažková, mluvčí Prahy 1. | foto: ArchivMetro.cz

Večer 31. května stojí před některou z­ hospod v centru skupinka lidí. A ať už slaví svátek Kamily nebo cokoliv jiného, časem je jejich hovor stále hlasitější a­ přibývají kolem nich nedopalky. To bude cílová skupina pro nové antikonfliktní týmy, které v­ souvislosti s­protikuřáckým zákonem připravuje Praha 1.

„Čtyři tříčlenné týmy budou ve vytipovaných ulicích Starého Města dohlížet na dodržování obecně závazných vyhlášek, v­ těchto místech především o­ zákazu požívání alkoholu na veřejnosti a ­o ­čistotě,“ popisuje mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Jak to budou řešit jinde v metropoli

Plakáty, letáky, jednání s hostinskými nebo spolupráce se strážníky.

Praha 5 žádná mohutná opatření nechystá, podle místostarosty Martina Slabého spíše jen důkladně označí veřejná místa, na kterých se kvůli novému zákonu už nebude moci kouřit, a bude na tato místa občany upozorňovat.

Praha 7 plánuje komunikovat s provozními restaurací, kde se bude nepořádek či hluk častěji opakovat. Pokud budou problémy přetrvávat, může radnice před jejich provozovnami zakázat konzumaci alkoholu. „Vše budeme řešit se strážníky a požádáme je o dozor nad nejvíc postiženými lokalitami,“ uvedl mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Chystá se i Praha 10. Podle Radka Lojdy, místostarosty pro bezpečnost, očekává radnice, že se nový zákon může dotknout i obyvatel desítky. „Připravujeme preventivní opatření, nejen v podobě plakátu nebo outdoorové kampaně,“ uvedl pro deník Metro místostarosta Lojda.

Jejich úkolem bude podle Blažkové předcházet vzniku konfliktních situací. „Budou slušnou, avšak důraznou formou upozorňovat na rušení nočního klidu a na platnost vyhlášek návštěvníky, kteří je porušují,“ vysvětluje Blažková. Radnice má s nasazením obdobných týmů už zkušenost, například v roce 2013 je použila při řešení problematické situace na Slovanském ostrově, který se stal oblíbeným místem pro bezdomovce.

Jak budou týmy vypadat? V každém z nich musí být podle Blažkové někdo vybaven jazykovými schopnostmi, aby dokázal anglicky, německy či rusky vysvětlit výtržníkovi, že porušuje vyhlášku. „V týmech by měli působit pouze muži s vhodnou fyzickou a psychickou kondicí,“ dodává Blažková.

Budou procházet ulicemi Dlouhá, V ­Kolkovně, Dušní, Kozí, Masná, Jakubská a Malá Štupartská, kde je podle radnice dlouhodobě situace s ­rušením nočního klidu nejhorší. Na pravidelné pochůzky se vydají vždy od 23. hodiny večer do 4. hodiny ráno každý čtvrtek, pátek a ­každou sobotu v květnu, červnu a­ září. Členové týmu nebudou nikoho pokutovat, nemají na to žádnou kompetenci. „Dlouhodobě žádáme magistrát o­ navýšení počtu strážníků, bohužel stále neúspěšně. Řešením jsou pro nás tedy alespoň částečně antikonfliktní týmy,“ řekl Ivan Solil, radní Prahy 1 pro bezpečnost.

Týmy nemají být jediným opatření, které má vylepšit situaci v­ centru. „Dalším opatřením mohou být lanové koridory,“ popisuje Solil. Jednoduché ohrádky z lana a několika tyček by podle něj mohly snadno vymezit místo, kde se mají zdržovat kuřáci, a ­zajistit průchod pro chodce.

„Upozorníme hostinské na možnost získání povolení na umístění těchto lanových koridorů,“ dodal Solil. Podobné opatření ale podle slepců nevyhovuje legislativě. „Zábrana musí být tuhý prvek, který nejde převrátit, a dole u ­země musí být zarážka pro hůl, jinak může slepec v koridoru stojící lidi udeřit holí,“ popisuje František Brašna, vedoucí Metodického centra odstraňování bariér Sjednocené organizace nevidomých a ­slabozrakých.

Autor: Robert Oppelt
zpět na článek