metro.cz

Dalších 8 fotografií v galerii
Mazačka v novém. | foto: DP PrahaMetro.cz

Mazačka už hlídá dokonce i prach v ovzduší. Umí měřit i teplotu

  11:22
Kromě mazání kolejí mazačku naučili několik nových věcí.

Na populární oranžové mazací tramvají přibyl nový „blinkr“. Pod průhledným plastem se neskrývá žárovka, ale čidla prachových částic a okolní teploty. Jak je na tom Praha se smogem, si teď můžete v přímém přenosu zkontrolovat sami.

Senzory měří koncentraci polétavého prachu, tedy částic o průměru menším než 2,5 mikrometru. Tyto částice velice snadno pronikají do plic, a přinášejí tak závažná zdravotní rizika spojená s onemocněním dýchacích cest, ale i zhoršením kardiovaskulárních chorob.

Největším zdrojem polétavého prachu v Praze je automobilová doprava. Čidla byla nainstalována ve spolupráci dopravního podniku s projektem Kanarci.cz. Fanoušci tak mohou sledovat nejen živý stream z jízdy Prahou, ale i aktuální stav znečištění na Playtvak.cz.

Mazačka prošla na konci roku generálkou, získala nový lak a byla rozšířena její funkčnost – na korbu byla instalována kropicí nádrž na zavlažování zatravněných pásů mezi kolejemi.

Co je Mazačka

  • Mazací tramvaj s evidenčním číslem 5572, pro kterou se vžil zkrácený název Mazačka, slouží na pražských tramvajových tratích od ledna 2015.
  • Nanášením maziva pomáhá snížit hluk a opotřebení kolejnic a kol.
  • Každý den najede v průměru přes 200 km.
  • Přes kameru je možné sledovat její pouť Prahou.

Komentáře

zpět na článek