metro.cz

Nejlevnější byty v Praze zdražily nejvíc

  11:32
Hrozí, že přibude bezdomovců. Kvůli nedostatku bytů.
Praha Kobylisy | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Vzhledem k prudkému růstu cen bytů i nájmů hrozí, že se počet Pražanů ohrožených ztrátou bydlení bude zvyšovat. Vyplývá to z analýzy bydlení a realitního trhu v ­Praze, kterou zpracoval Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR).

Byty zdražily o 14 procent

Podle analýzy IPR Praha došlo mezi lety 2015 a 2016 k výraznému zvýšení cen bytů v hlavním městě.

- Nabídková cena za metr čtvereční se zvýšila o 14 %.

- Největší nárůst cen zaznamenaly nejlevnější byty. U 10 % nejlevnějších bytů se cena meziročně zvedla o 27 %.

- Z analýzy vyplývá, že výrazněji zdražily byty ve špatném stavu před rekonstrukcí. Více také rostly ceny bytů v cihlových činžovních domech než byty v panelových domech na sídlištích.

- Tempo růstu cen se naopak příliš neliší v různých částech města; meziročně bylo vyšší jen ve středu města v blízkosti historického jádra.

- Na základě analýzy se ukazuje, že za růstem cen stojí silná úroveň poptávky a snižující se nabídka.

Na každých 1000 obyvatel Prahy připadá 8,5 osoby ohrožené ztrátou bydlení. „Mezi lidmi, kteří mohou mít problém dosáhnout na důstojné bydlení, jsou z velké části senioři. Protože průměrný věk roste, hrozí tedy, že se počet lidí ohrožených ztrátou bydlení bude zvyšovat,“ říká mluvčí IPR Marek Vácha.

Metropole je v rámci Česka regionem s nejvyššími cenami bytů. Průměrná kupní cena bytu v hlavním městě dosahovala v roce 2015 hodnoty 47 765 korun za metr čtverečný, zatímco ve zbytku republiky šlo jen o­ 18 761 korun za metr čtverečný. „Ačkoli jsou v ­Praze tradičně vyšší i mzdy, nejsou natolik vyšší, aby rozdíl vykompenzovaly,“ uvedl Vácha. Zjednodušeně řečeno, Pražan s průměrným pražským platem vydělává na průměrný byt v metropoli dvakrát déle, než kolik je potřeba na byt v­ regionech.

Analýza se zabývala i výší nájmu. Zatímco mezi lety 2010 a 2014 zůstávala výše nájemného na velmi podobné hladině, v roce 2015 prudce vzrostla. Průměrné nabídkové nájemné bytů vyskočilo ze 173 korun za metr čtverečný v roce 2014 na 212 korun za metr čtverečný v prosinci 2015.

Metropole proto podle IPR potřebuje programy dostupného a sociálního bydlení. Počet městských bytů přitom stále klesá. V roce 2016 bylo zhruba 35 tisíc bytů. V Praze tak na jeden obecní byt připadá 36 obyvatel, na Západě je to mnohem méně – ve Vídni a Kodani je to 9 obyvatel, v­ Berlíně 13.

Autor: Robert Oppelt
zpět na článek