metro.cz

Rybník Aloisov na Čerňáku. Zplundrovalo ho stádo nutrií

  18:41
Problém města s přemnoženými řekomyšmi v metropoli graduje. Ničí ekosystém.
Do čtyřmetrové sypané hráze udělaly nutrie díry. | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Dříve býval uprostřed rybníka Aloisov v Praze hezký zelený ostrůvek, teď podle ekologů připomíná spíš pustinu. Několika řekomyším americkým, jak se také nutriím někdy říká, se během pár let podařilo kompletně zlikvidovat místní ekosystém.

Stovky pražských nutrií

● Přemnožené řekomyši ničí řeky, zeleň a šíří choroby.

● Nyní dle odborníků nejvíce škodí na Rokytce, kde navrtávají takzvaný suchý poldr Čihadla. Ten slouží jako protipovodňová zábrana.

● Protržení hráze hrozí také obyvatelům u Botiče. Hostivařská přehrada je totiž pouze sypaná, a tedy snadno narušitelná. To může mít za následek povodňovou vlnu.

Podle vedoucího střediska Ekologické výchovy Lesů hlavního města Prahy Václava Nejmana ostrůvek nejen podtunelovaly, ale také z něj servaly veškerou zeleň. „Teď připomíná spíš pustý ostrov, než něco přírodně vyhlížejícího. Celkový ekosystém rybníka je díky nim také v háji. Místní si za problém částečně mohou sami, nemají je krmit,“ kroutí hlavou ekolog Václav Nejman.

Přemnožené nutrie se již delší dobu rozrůstají v potenciální problém nejen pro Prahu 14. Téměř devět tisíc metrů čtverečních veliký rybník totiž není jedinou obětí řádění řekomyší. Nutrie říční se díky mírné zimě rozšířily téměř na všechny pražské vodní plochy. Zde však škodí nejen navrtáváním břehů při budování svých obydlí nebo plundrováním vegetace. „Jsou už všude. Na Vltavě, v povodí a po celé délce Rokytky, u Botiče, objevují se i na Hamerském rybníce nebo nově na hostivařské přehradě,“ vyjmenovává Nejman, podle kterého se nutrie rády přátelí i s potkany a zvyšují tak riziko přenosu nebezpečného horečnatého onemocnění krysí žloutenky, která může být přenosná na člověka.

Ačkoliv je Česko pro původně amerického živočicha, před desítkami let chovaného v tuzemsku jen ve výbězích, nejseverněji položenou zemí, kde může přežít, nedošlo na přelomu roku k úhynu slabších kusů. Byla totiž mírná zima. „Jejich rostoucí počet podporuje i fakt, že mají dostatek jídla od lidí. Není se tak čemu divit,“ popisuje ekolog.

Problém s přemnoženými a v metropoli velmi oblíbenými hlodavci však nebude pro Prahu lehké vyřešit. Jediný, kdo totiž může, podle Zdeňky Nezmeškalové z Českého svazu ochránců přírody, nutrii legálně

zabít, je myslivecký hospodář, který hlodavce střílí. Větší množství nutrií by mohlo metropoli způsobit komplikace také v podobě srážek hlodavců s auty, což se už v minulosti dělo na Plzeňsku. Tam mají s nutriemi bezmála osmileté zkušenosti.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek