metro.cz
Investor plánuje výškové budovy uprostřed parku. | foto: KROK

Teplická, Freyova i Střížkov. Devítka se masivně zahušťuje

  18:18
Většina plánovaných staveb v Praze 9 leží místním v žaludku.

O deváté městské části se již delší dobu hovoří v souvislosti s mohutnou výstavbou jako o jedné z nejrychleji se rozvíjejících. Ať už je řeč o plánovaných bytových domech na náměstí OSN, zahušťování bytové zástavby na Proseku i Střížkově či v Teplické ulici, kde nový investor plánuje ve vnitrobloku další výškovou stavbu.

Proti vyhlídce

Betonová obluda a terč vandalů, kam nikdo z okolí nechce moc chodit. Tak popisuje část místních Proseckou vyhlídku, kterou radnice Prahy 9 na podzim zbudovala na Proseckých skalách.

Podle vyjádření radnice místní uvítali nový prostor s navazující parkovou cestou, neboť celá oblast byla ještě v létě 2015 plná keřů, dle opozice jde o vyhozené peníze.

Podle Tomáše Kubíka, předsedy Komise rozvoje území Prahy 9, se radnice snaží další výstavbu v této městské části držet v přijatelné míře. Zatímco v případě Teplické ulice chtějí získat do vlastnictví sousední pozemky, aby měli možnost projekt co nejvíce umírnit, na vysočanském náměstí chce mít radnice širokou městskou ulici. „Chceme, aby Freyova ulice sloužila jako bulvár, k čemuž masivní zástavba bytových domů rozhodně nepatří. Takže projekt v podobě, který nyní představil investor, nepodporujeme,“ uvedl pro zpravodaj deváté městské části Kubík.

Největší problémy radnice zatím v minulosti řešila hlavně na Proseku a Střížkově. I díky tomu, že spolupracuje s místními spolky, však podle Kubíka předešla vzniku nepřiměřeně velkých staveb v zastavěných oblastech. „Například společnost Odin Investment chtěla na Střížkově postavit výškový dům s názvem Litvínovská. Sice po několika letech soudů, ale dokázali jsme se s investorem dohodnout a dům se nestaví. Stejně tak nestojí Roletový dům v Bohušovické, jak byl původně projektován, protože jsme úspěšně napadli územní rozhodnutí,“ dodává Kubík.

Nejčastější kritika, která padá radnici v souvislosti s další zástavbou od místních na hlavu, není jen kvůli úbytku zeleně. Ačkoliv má být parkování pro obyvatele nových domů, které jsou v plánu v ulici Freyova, řešeno podzemními garážemi, místní se bojí, že noví sousedé zaberou jejich parkovací místa. Opoziční zastupitelé i místní spolky kritizují také fakt, že s přibývajícím počtem lidí na devítce roste také nedostatek míst v místních školách a školkách.

„Prostory pro školy ubývají na úkor přibývajících sídlištních bytů. Stěhují se sem noví lidé s dětmi, škol však nepřibývá,“ kroutí hlavou zástupkyně ředitelky Základní školy Novoborská Zlata Schlixbierová. K ní se přidává opoziční zastupitelka Dana Balcarová. „Městská část má povinnost zajistit dostatečný počet míst ve školkách, příliš ji ale neřeší a spoléhá se na ty soukromé,“ dodává Balcarová.

Komentáře

zpět na článek