metro.cz

Hostivařská přehrada je zelená. Kvůli vedru se tu množí sinice

  10:12
S kvalitou vody nepomohlo ani nedávné odbahnění.

Další 2 fotografie v galerii
Hostivařská přehrada | foto: ArchivMetro.cz

Po koupání v Hostivařské přehradě vylezete z vody zelenější, než jste mohli být loni ve stejnou dobu. Mohou za to sinice, které se tu podle posledních měření pražských hygieniků přemnožily téměř nad míru zdravotní bezpečnosti.

Kvalita vody

Pražští hygienici pravidelně v­ sezoně sledují kvalitu vody v přírodních koupalištích.

Podle hygieniků do Šeberáku ne, do Hostivařské přehrady a Džbánu s opatrností. Důvodem jsou přemnožené sinice. Ve zbylých pražských koupalištích problémy hygienici nezaznamenali.

Koupaliště na Šeberáku má s kvalitou vody problémy dlouhodobě. Špatnou známku dostalo letos při všech dosavadních měřeních. Zákaz koupání zde byl vyhlášen letos už 29. května a trval týden. Voda představuje zdravotní riziko.

Sinice jsou přemnoženy rovněž v přehradě v Hostivaři. Také tady hygienici naměřili zhoršenou kvalitu vody při každém letošním měření.

Zhoršená je voda i v koupališti Džbán, které dostalo na stupnici trojku.

Naopak vynikající voda je v­ koupalištích u rybníku Motol, v biotopu v Radotíně a ­v ­betonové nádrži v Divoké Šárce.

Mimo provoz je koupaliště na Lhotce v Praze 4. Místní radnice chystá jeho rekonstrukci, která by měla začít ještě letos. Koupaliště bude nově rozděleno na tři části – koupací, čisticí a regenerační. Návštěvníci se mohou těšit i na nové zázemí.

Důvody znečištění přitom vrtají hlavou nejen obyvatelům Hostivaře, ale také samotným provozovatelům koupaliště. Ačkoliv zde došlo před pár lety ke kompletnímu odbahnění, podle Tomáše Bergmana z týmu přehrady nikdo z provozovatelů netuší, proč se voda pořád kazí.

„Letos po zimě bylo v přehradě poměrně dost uhynulých ryb. Z naší strany jsme je odstraňovali, co to šlo, leč správce nečinil prakticky nic. Začal konat až po četných stížnostech. Sami na zhoršující se kvalitu vody často upozorňujeme, ale zatím se prakticky nic neděje,“ řekl deníku Metro Bergman.

Na kvalitu vody v přehradě měly v minulosti významný vliv také povodně v roce 2012. Po následném odbahnění podle Bergmana stále teče do přehrady nekvalitní voda z přítoku Botiče. Také výběr nasazených ryb do přehrady Bergman označuje jako špatnou volbu rybářů. „Slyšel jsem o místech, kde vysadili do vodních nádrží dravé ryby, a bylo po problému se špinavou vodou,“ kritizuje Bergman.

Podle správce vodního toku a přehrady, Lesů hlavního města Prahy, to ale není s ­ovlivňováním kvality přitékající vody dvakrát jednoduché. Prostředí v Botiči, ze kterého přehrada čerpá vodu, i­ přehrady samotné je totiž velmi bohaté na živiny. Sinicím se tu proto výrazně daří.

Podle ekologa Václava Nejmana z pražských lesů opravdu nepomohlo ani důkladné odbahnění, které mělo koupací situaci zklidnit. „My můžeme dělat to, že dodržujeme manipulační řád, regulujeme, kde má být voda, a pokud hlásí deště, snižujeme její hladinu. Uklízíme také trčící větve. Pokud jde ale o sinice, lze je částečně regulovat rybí osádkou, ale to je věc rybářů,“ vysvětluje Nejman, podle kterého se například amuři živí sinicemi, a tak by zde mohli čistit vodu.

Vodní hospodáři z­ Prahy 10 mají ale na věc zcela jiný názor. Podle hospodáře Daniela Roubala, který má přehradu na starosti, je čištění rybami pouze mýtus, respektive experiment, který v­ minulosti zatím nepřinesl nikde v Česku výsledky. „To, že se letos voda zkazila dřív, je způsobeno malým množstvím srážek, a naopak velkým množstvím horkých dní. Velmi suché počasí totiž negativně ovlivňuje kvalitu vody, která se pak dříve kazí. To, že málo prší, má pak za následek malý přítok, nedochází k ­ideálnímu okysličování vody deštěm a voda je pak plná sinic. Jako rybáři to můžeme pocítit jednoduše tak, že se ryby dusí a dochází k ­úhynu,“ doplňuje Roubal.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek