metro.cz
Při demolici měl padnout za oběť výstavbě nového bytového domu, místo toho jej radnice Prahy 9 s majitelem na poslední chvíli vyměnila za pozemky ve vilové čtvrti. | foto: ubrabcu.czMetro.cz

Záchrana hostince čelí kritice: „Byla narychlo!“

  10:48
Rekonstrukce prosecké hospůdky proběhne pod dohledem opozice.

Při demolici měl padnout za oběť výstavbě nového bytového domu, místo toho jej radnice Prahy 9 s majitelem na poslední chvíli vyměnila za pozemky ve vilové čtvrti. Kritizovanou záchranu domu z počátků dvacátého století, kde se budou moci od příštího roku opět scházet štamgasti, plánuje nyní městská část završit její opravou. Nebude to mít však jednoduché. Každý její krok plánuje sledovat řada opozičních zastupitelů i členů z řad místních spolků, kteří stále nemohou zapomenout na okolnosti, za jakých byl hostinec zachráněn.

„Bylo moudré zbavit se bez širší diskuse lukrativních pozemků pod Krocínkou? Jaký bude mít stavba dopad na životní prostředí a na dopravní obslužnost? Je zde mnoho otázek, které zůstanou nezodpovězeny,“ nechal se nedávno slyšet předseda Zelených v Praze 9 Luboš Fendrych.

Podle místního spolku Krocan se záchranou hostince snaží radnice zakrýt neprůhlednost celého jednání. Od chvíle, kdy totiž majitel projevil o ­pozemky ve vilové čtvrti zájem, neuběhl ani měsíc. „Nelíbí se nám, jakým způsobem se radnice pozemku po garážích zbavila. Dlouho jsme žádali, aby nejdřív nechala zpracovat studii řešící podobu této části Krocínky a pak teprve něco s pozemkem podnikala. Místo toho se jej v nebývale krátké lhůtě, za podivných okolností zbavila. Bez možnosti dál ovlivnit, co se s ním bude dít,“ dodává předseda spolku Josef Rauvolf.

Dubnová výměna hostince proběhla dle vyjádření radnice jako jediná možná varianta dohody s vlastníkem Brabců. Ten měl totiž odmítnout budovu městské části prodat, ale navrhl směnu za pozemky pro stavění bytů. Znovuotevření hostince plánují na devítce v průběhu druhé poloviny příštího roku. „Chápeme, že objekt není pilířem evropské architektury, ale šlo nám o zachování genia loci starého Proseka a vybudování komunitního centra v lokalitě. A nejtradičnější české komunitní centrum je odedávna hospoda s vlastním pivem,“ objasňuje záměr radnice zastupitel Michal Mašek.

Komentáře

zpět na článek