metro.cz

Další 1 fotografie v galerii
Tramvaj František Křižík | foto: DPP, Petr LudvíčekMetro.cz

K tramvajím Terce a Evičce přibyl František

  12:58
Další tramvaj má jméno. Tentokrát podle známého českého elektrotechnika Františka Křižíka.

Tramvaje nemají jen čísla, ale i lidská jména. Alespoň v­ hlavním městě, kde včera další souprava typu Škoda 15T dostala jméno po známém vynálezci a elektrotechnikovi Františku Křižíkovi. Stalo se tak u příležitosti výročí 170 let od jeho narození.

„Jsem si jistý, že by byl můj pradědeček potěšen tím, že v­ Praze jezdí tramvaj pojmenovaná po něm,“ řekl pravnuk Františka Křižíka Čestmír Barta, který se včera akce zúčastnil osobně.

Jde již o čtvrtou pojmenovanou tramvaj v rámci projektu pražského dopravního podniku. Ten má za cíl připomenout si významné osobnosti, které ovlivnily pražskou městskou dopravu.

„Před Františkem Křižíkem do pomyslné síně tramvajové slávy vstoupili olympijský medailista a zaměstnanec dopravního podniku Václav Pšenička, designér František Kardaus a košířský starosta Matěj Hlaváček,“ uvedla mluvčí podniku Aneta Řehková.

Mezi slavné tramvaje, které mají vlastní jméno, patří také Terezka, tedy tramvaj, která si zahrála hlavní roli ve filmu Pohádka o staré tramvaji. Nebo také Evička, jak se přezdívá tramvaji EVO1, která několik měsíců vozila ve zkušebním provozu Pražany. Nyní již ale slouží cestujícím v ­Mostě.

Komentáře

zpět na článek