metro.cz

Se spacákem se můžete vyspat v pražském klášteře levněji

  7:29
Loreta, Břevnov i Strahov jsou otevřeny cestovatelům i poutníkům.
V Loretě můžete přespat ve vlastním spacím pytli za 300 korun.

V Loretě můžete přespat ve vlastním spacím pytli za 300 korun. | foto: MAFRA

Stačí pár stovek a můžete přenocovat na těch nejznámějších místech Prahy. Všude platí ale jiná pravidla. V některých klášterech fungují klasické hotely. Poutníci na duchovní cestě mohou získat slevu nebo ubytování zdarma v poutních domech, na farách a v některých klášterech. Ale neplatí to všude a vždy.

Loreta, Kapucínský klášter
Za zvuků zvonkohry můžete usnout v Loretě, kde mají 25 pokojů. Bratři nejsou žádní zpátečníci a mají k dispozici i wi-fi zdarma. Za noc tu zaplatíte 400 korun, pokud si s sebou vezmete vlastní spacák, tak jenom 300 korun. Na vstup do Lorety pak máte slevu 60 procent.

Klášter dominikánů v Husově ulici
Přímo vedle klášterních cel mnichů můžete přespat v dominikánském klášteře. Jedna osoba zaplatí za jednolůžkový pokoj 700 korun, za více nocí 500 korun. Ceny jsou odstupňované a například za pětilůžák zaplatíte 400 korun za noc a 300 korun za více nocí. Po předchozí dohodě můžete nahlédnout do historické knihovny a barokního refektáře. „Když k nám dorazí poutník s batohem, spacákem a s holí, tak pokud máme volné místo a nadřízený to schválí, může se u nás ubytovat,“ říká Květuše Škarydová, recepční dominikánského kláštera. „Ale to se stává výjimečně, protože je lepší si u nás udělat rezervaci s předstihem. Máme často plno,“ dodává. Navíc ubytování každého poutníka musí ještě odsouhlasit vedení kláštera. „Poutníci skoro nechodí. Hlavně sem jezdí rodiny z Moravy strávit víkend v Praze, dále školy a skupiny mládeže, samozřejmě i služební cesty. Cizinců je taky dost, ale je to pořád menšina,“ říká Filip Boháč, převor dominikánského kláštera.

De Notre Dame v Krči
Pokud je vám víc než 18 let a jste studentka, můžete využít ubytování Školských sester de NotreDame. Je možno účastnit se denní modlitby církve a mše svaté v kapli se sestrami.

Břevnovský klášter, Hotel Adalbert
Hotel se pyšní titulem první ekologický hotel v Česku. Po celý den tu máte k dispozici kávu a čaj. Funguje jako klasický hotel, který je součástí areálu kláštera. Během letních prázdnin zaplatíte za jednolůžkový pokoj 1350 korun, za dvoulůžkový pak 1836 korun. V samotném Břevnovském klášteře omezeně berou poutníky podobně jako v klášteře dominikánů. „Je třeba si uvědomit, že pražské kláštery vypadají jako ohromné komplexy, ale většina jsou nevyužitelné chodby nebo hospodářské budovy. Anebo některé části ještě čeká rekonstrukce. Proto kapacita pro ubytování poutníků je malá,“ říká Petr Prokop Siostrzonek, převor Břevnovského kláštera.

Hotel Unitas, klášter šedých sester sv. Františka v Bartolomějské ulici
Pohnutou historii má luxusní hotel Unitas, kde se původně staraly řeholnice o chudé a nemocné. V 50. letech začala prostory využívat Státní bezpečnost pro nechvalně proslulé výslechy. Po roce 1990 se sestry vrátily do zdevastovaného kláštera a začaly jej rekonstruovat. Zaměřily se i na ubytování se čtyřmi hvězdičkami. Orientují se především na cizince. Za dvoulůžkový pokoj tu zaplatíte okolo 4000 korun za noc.

Strahovský klášter, hotel Monastery
V areálu Strahovského kláštera se můžete ubytovat v hotelu Monastery. Zdarma tu máte připojení k wi-fi, ale také můžete mít s sebou domácí mazlíčky. Za jednu noc ve dvoulůžkovém pokoji zaplatíte okolo 3000 korun.

Nezapomeňte, že se v Praze platí ještě rekreační poplatek 15 korun za den.

Kam se vydat dál

Poutní domy neberou poutníky automaticky, když je plno, tak je plno.

  • „Některé řády berou poutníky, jen když se deklarují jako křesťané. Je bonton zajít ráno na mši, ale nezkouší vás z katechismu,“ vysvětluje Stanislav Zeman, mluvčí Arcibiskupství pražského.
  • Takto funguje například Centrum Velehrad v Římě, Poutní a exerciční dům Stojanov na Velehradě, nebo penzion Panský dům v Rožmitále pod Třemšínem.
  • Některé poutní domy fungují u poutních míst fungují také jako exerciční domy. Nabízejí různé typy duchovních cvičení. Jedná se „duchovní turismus“, ne o turistiku v klasickém smyslu. Například klášter v centru Kolína nabízí duchovní cvičení, neboli exercicie, které se zde konají ve formě několika desítek kurzů ročně v trvání od dvou do osmi dní.
  • Pokud se více zajímáte o církevní turistiku, můžete si najít poutní místa i možnosti ubytování po celé republice na www.cirkevnituristika.cz.
  • Skrze republiku vede Svatojakubská stezka do Santiaga de Compostela k hrobu sv. Jakuba st. značená svatojakubskou žlutou mušlí na modrém poli. Více na www.ultreia.cz.
Autor: Lucie Mottlová Metro.cz
zpět na článek