metro.cz

Stromovku zvětší. Připojí se k ní kus Výstaviště

  5:45
Nových 23 tisíc metrů čtverečních přibude díky demontáži plotu.
Areál Výstaviště prochází proměnou. Magistrát zrekonstruoval Lapidárium, vysoutěžil novou bránu a schválil provizorní zastřešení Průmyslového paláce. | foto: MHPMetro.cz

Část území, které nyní spadá pod správu Výstaviště Praha, bude nově připojeno ke Stromovce. Toto území je cenné z hlediska výskytu zajímavých dřevin, které čeká rozsáhlá obnova. Celkem se jedná o rozlohu 23 113 metrů čtverečních. Společně s převodem pozemku bude předána také jeho správa a pravidelná údržba.

„Už dříve jsem slíbila, že tuto část Výstaviště vrátíme ke Stromovce, kam logicky a historicky patří. Jedná se o výrazný kus zeleného pásu, o který se Stromovka zvětší a který může sloužit lidem. Chci, aby se Výstaviště a Stromovka ještě více propojily, proto v této části vzniknou i další brány,“ říká primátorka Adriana Krnáčová.

Vzhledem k rozhodnutí magistrátu předat krajině významné území pod správu parku Stromovka probíhá nyní na Výstavišti demontáž celkem 630 metrů plotu. Návštěvníkům parku a Výstaviště to však nepřináší žádná výrazná omezení.

Rozšíření areálu se ale u Stromovky chystá. Na zbytkové louce v prostorách areálu Výstaviště se zase připravuje výstavba přírodního biotopu, který bude v letním období sloužit návštěvníkům jako veřejné koupaliště. Změny na Výstavišti i ve Stromovce jsou součástí dlouhodobé strategie přeměny Výstaviště na moderní prostor, který lépe poslouží Pražanům, ať už jde o sportovní, kulturní, či zábavní vyžití.

Konečně opraví restauraci Šlechtovka ve Stromovce

Restaurátorská firma Pracom opravuje budovu za 101 milionů korun.

● Kdysi slavný podnik je dlouho opuštěný, poničený požárem a neprospěla mu ani stavba tunelu Blanka. Město v minulosti jeho opravu několikrát odložilo, projekt na ni byl předražený.

● Práce by měly trvat zhruba 16 měsíců, rekonstrukce tak má být dokončena na přelomu srpna a září 2018. Po skončení těchto prací vypíše město tendr na provozovatele. Během prací nejsou ve Stromovce žádná omezení.

● Nejstarší část objektu pochází z konce 17. století, kdy sloužila jako královský letohrádek. Objekt byl v-polovině 19. století upraven na restauraci.

● Šlechtova restaurace, nebo též Dvorana či Dolní letohrádek, stojí na břehu bývalého rybníka. V její blízkosti vyúsťuje Rudolfova štola. Šlechtova restaurace je součástí komplexu Místodržitelského letohrádku a Královské obory, chráněného jako kulturní památka České republiky.

„Celý areál Výstaviště prochází postupně velkou proměnou, už jsme zrekonstruovali Lapidárium, vysoutěžili jsme novou podobu vstupní brány, schválili jsme provizorní zastřešení vyhořelého křídla Průmyslového paláce a spoustu dalších věcí. Celý prostor se snažíme otevírat lidem, aby se zde cítili dobře, proto také začalo fungovat letní kino a brzy otevřeme griloviště. Po dlouhých letech jsme také konečně začali s rekonstrukcí nedaleké Šlechtovky, která zde chátrala řadu let, a já věřím, že se z ní opět stane živé místo, kam lidé budou rádi chodit,“ dodala primátorka.

Někdejší oblíbenou výletní restauraci Šlechtovka opravuje firma Pracom. „Společnost nabídla nejnižší částku, 101 milionů korun bez DPH,“ uvedl pražský radní pro kulturu a památkovou péči Jan Wolf.

Předpokládaná cena zakázky byla přitom městem stanovena na 169 milionů korun.

Ve Stromovce se ale dějí i méně příjemné věci. Odchytová služba městské policie zde totiž musela o předminulém víkendu z místního rybníka lovit několik mrtvých kachen. Na místě zasahovali i hasiči. „V neděli kolem druhé hodiny odpoledne přijala městská policie oznámení o nálezu mrtvých kachen v jednom z rybníků v pražské Stromovce. Na místo se dostavila hlídka strážníků z Prahy 7. Ti zjistili, že se zde nachází více těl vodních ptáků, a to i v dalších okolních rybnících. Uhynulé kachny vylovili. Celkem jich bylo nalezeno deset,“ popisuje mluvčí městských strážníků Irena Seifertová.

K některým z nich ale nebyl možný přístup ze břehu, dostali se k nim pomocí člunu až hasiči. „Při ohledávání vodní plochy a břehů byly nalezeny tři živé kachny vykazující známky apatie. Ty si převzaly do péče pracovníci Lesů hlavního města Prahy. Odchytová služba městské policie těla mrtvých kachen v rámci asanační služby zajistila. Vše bylo ohlášeno také české veterinární správě,“ dodává Seifertová. Příčina úmrtí ptáků se vyšetřuje.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek