metro.cz

Skoro čtyři sta let starý čertův úpis vystaví ve skleníku

  13:21
Vrkoče, perníky zdobené papírem i­ andělé. Začíná Vánoční výstava v Botanické zahradě Na Slupi.
Prohlédnout si můžete přibližně 2500 replik vánočních ozdob.

Prohlédnout si můžete přibližně 2500 replik vánočních ozdob. | foto: Archiv výstavyMetro.cz

Pro inspiraci, ale i za historií vánočních tradic se od pátku můžete vydat do Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK Na Slupi, kde začíná ve skleníku Vánoční výstava.

Jedním z exponátů je také kopie smlouvy s ďáblem. „Na úpis z ­roku 1630, uložený ve Státním ústavu, nás upozornila návštěvnice minulý rok. Pracovala tam totiž kdysi v archivu, kde si jej všimla,“ vysvětluje Petr Herynek, organizátor výstavy. „Dotyčný požadoval každý týden v sobotu od lucifera sto tolarů a ­chce být živ do 25 let, a ať si s ním pak dělá čert, co chce. Ale historka má hrozný konec. V ­jeho 25 letech ho našli utopeného ve studni,“ vypráví Petr Herynek.

Vánoce v lidové tradici

Výstava se koná od 1. prosince do 1. ledna ve skleníku Botanické zahradě PřF UK Na Slupi.

Připraveny jsou ukázky výroby ozdob, vánočních předmětů a mnoho dalšího.

Od 11 do 15 hodin si o víkendu můžete s dětmi vyrábět anděly, v neděli i čerty.

9. prosince si tu můžete zhotovit taštičky s potiskem.

Vstupné je 60 korun, snížené činí 50 korun, děti do šesti let zdarma.

Otevřeno je denně od 10 do 17 hodin.

www.vanocni-vystava.cz

Víte, proč se andělé dávají na špičku vánočních stromů? „Pověst vypráví o zlatníkovi, který měl jednu dcerku Andělku, která zemřela. A jako s­ odchodem každého dítěte byli rodiče nesmírně smutní. Když zlatník viděl, jak jeho žena truchlí, tak jako umělecký zlatník vytvořil anděla s ­tváří Andělky. Když přišla žena ke stolečku a uviděla svoji dceru na stromečku, byla z toho nesmírně dojatá. Na základě toho se dávají andělé na špičku vánočního stromu. Samozřejmě andělé se používali i dříve, ale na špičku se dávají z tohoto důvodu,“ říká Herynek.

Tradice na výstavě přibližuje také Vlak dobré pohody, má padesát vagonků, každý vůz zobrazuje jeden zvyk.

Nechybí tu ani předchůdce vánočních stromků – vrkoče. Unikátem je ten, který byl naposledy vystaven v ­roce 1920. „Jmenují se podle malého zatočeného šnečka, který měří asi půl centimetru. Vrkoče se totiž stáčí jako šneci,“ dodává Herynek. Další zajímavosti se dozvíte na informačních panelech výstavy. Můžete se také zastavit u vrkoče zdobeného modrotiskem a včelím voskem nebo u modelu Staroměstského náměstí s vánočním trhem a asi padesáti figurkami. Prohlédnout si můžete přibližně 2500 replik vánočních ozdob. „Když k nám někdo půjde třikrát, objeví vždycky něco nového...“ usmívá se Herynek.

Na místě si návštěvníci mohou koupit knihy s ­vánočními recepty a ­návody, drobné dárky od vystavovatelů i oblíbené balíčky štěstí s překvapením.

Autor: Lucie Mottlová Metro.cz
zpět na článek