metro.cz

Větší foto
Trojský zámek | foto: GHMPMetro.cz

O Velikonocích začíná sezona na hradech, ale třeba také v zoo

  15:53
Hrady a zámky se otevírají veřejnosti po celé republice. V Praze můžete vyrazit na různá lákadla nebo si zajet za památkami do středních Čech. Velikonoční programy lákají na mnohé výlety.

Rok 2018 není pro návštěvníky Prahy právě nejšťastnějším. Staroměstský orloj, Národní muzeum či Petřínský park totiž zakrývá lešení. Na Vyšehradě se ale nenechají nějakou opravou zastavit a vítají novou sezonu ve velkém.

„Rekonstrukce letní scény bude dokončena v květnu, aby návštěvníci festivalu Vyšehraní a dalších akcí měli v hledišti pohodlí. Už v březnu ale začala v Galerii Vyšehrad další výstavní sezona, aktuálně probíhá výstava Josefa Bolfa. Na Starém purkrabství pak probíhá pravidelný nedělní program pro děti,“ řekla deníku Metro Bohdana Kolenová ze správy Vyšehradu.

Muzeum MHD

 • Muzeum Městské hromadné dopravy ve Střešovicích slaví čtvrtstoletí.
 • Zahájení 26. sezony proběhne v pátek 30. března od 9 hodin.
 • Pro návštěvníky jsou připraveny speciální jízdy muzejními vozy, ať už jde o autobusy, nebo tramvaje. Jízdenky zakoupíte přímo v pokladně muzea.  

Zahanbit se nenechají ani na Trojském zámku, který se po své zimní pauze 1. dubna opět otevře veřejnosti. Můžete zde navštívit výstavu českého sochaře působícího ve Francii Vladimíra Škody.

„Jeho díla nejsou českému publiku zcela neznámá. Doposud však jeho tvorba nebyla představena komplexněji,“ říká mluvčí zámku Zuzana Pištěková.

Symbolické zahájení návštěvnické sezony už chystají také na Pražském hradě. Podle jeho mluvčího Davida Šebka si zde budou moci návštěvníci o Velikonocích užít nejprve tradiční trhy, 12. května pak Hrad zahájí sezonu naplno.

„Vůbec poprvé budou v tento den u příležitosti 100. výročí republiky na Hradě v jeden den od 9 do 18 zdarma otevřeny návštěvnické objekty jako katedrála, Starý královský palác s Vladislavským sálem a také reprezentační prostory v Novém paláci. Zdarma budou i stálé expozice,“ láká Šebek.

Kde se naopak s programem nerozloučili ani v zimě, je na Chvalském zámku v Praze 9. O velikonoční neděli tu mají návštěvníci naposled možnost prohlédnout si úspěšnou výstavu s názvem Jiří Brdečka 100 let – Od Limonádového Joa k zázrakům animace. Ta zde probíhala od poloviny prosince.

„Ve dnech 2. až 13. dubna pak bude zámek pro veřejnost uzavřen. Máte se ale na co těšit, neboť v té době pro vás připravujeme interaktivní výstavu Eoce,“ slibuje zámek na webu.

Nová sezona v zoo a výstava motýlů v botanické

 • V nejbližších dnech bude v Troji pořádně živo. Neváhejte ani vy s návštěvou obou zahrad.
 • V sobotu 31. března začíná už 87. sezona v zoo Praha. V 11 hodin začne program vystoupením lachtaního samce Melouna s chovatelem. O půl hodiny později proběhne netradiční vystoupení jednotlivých členů lachtaní rodiny. Odpoledne zahraje skupina Slza.
 • Od 3. dubna do 20. května proběhne už pošestnácté ve skleníku Fata Morgana výstava pestrobarevných motýlů, kteří budou volně poletovat mezi rostlinami. V rámci výstavy bude probíhat prodej pokojových i venkovních rostlin.
 • Skleník bude otevřen pravidelně od úterý do neděle od 9 do 18 hodin. Celkem do Prahy dorazí přes 5000 motýlích kukel.

Hrady a zámky ve středních Čechách se otevírají v pátek

 • Už pozítří startuje nová sezona hradů a zámků po celé republice. Sezona 2018 je ve znamení šlechtické diplomacie a Století republiky. Pokud nechcete zůstat jen v Praze, vyrazte na výlet do středních Čech. Máme pro vás několik zajímavých tipů.
 • Zámek Konopiště letos připomene 150 let od narození hraběnky Žofie Chotkové. Při večerních prohlídkách, tematických přednáškách nebo bohoslužbách bude tematizována láska arcivévody Františka Ferdinanda k této hraběnce. Hned v neděli 1. dubna proběhne vonění ze zámecké věže ve výroční den úmrtí Karla I., posledního českého krále.
 • Nový prohlídkový okruh nabídne od června zámek Hořovice, který prošel rozsáhlou opravou. O víkendu 14. a 15. dubna se konají dětské prohlídky „Zpátky do století“.
 • Na Křivoklátě se začíná také v pátek a až do neděle zde probíhají Knížecí Velikonoce. Bohužel musela padnout dvě stě let stará lípa na nádvoří.
 • Na zámku v Mníšku pod Brdy bude živo od zítřka až do velikonočního pondělí. Proběhnou zde pohádkové prohlídky s princeznou Aničkou. V dalších dnech se budou konat akce: putování za zámeckými skřítky, Kouzelné sklepení, velikonoční veselice s kuřetem či prohlídky s královnou Elsou.
 • Ve Žlebech můžete od pátku do neděle navštívit velikonoční prohlídky. Oživená bude zámecká kuchyně a jarmark. Otevřeno bude každý den od 9 do 16 hodin.

Komentáře

zpět na článek