metro.cz

Čistka u Hlaváku. Bezdomovce pošlou pryč alespoň na oběd

  11:51
Vrchlického sady u Hlavního nádraží jsou podle radnice Prahy 1 dlouhodobě považovány za problémovou oblast, na kterou si Pražané nejvíc stěžují. Díky množství odpadků, injekčních stříkaček poházených v trávě a velkému počtu lidí bez domova, kteří tu tráví čas, se pro místní park vžil mezi obyvateli název Šervúd.
Smíchovské nádraží | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Nyní se má ale blýskat na lepší časy. Podle mluvčí první městské části Veroniky Blažkové tu totiž od začátku tohoto roku radnice spolu s několika dalšími organizacemi a institucemi postupně zajišťuje zlepšení vzhledu i vnímání Vrchlického sadů a jejich okolí.

„Jedná se především o zvýšení úklidů speciální úklidovou firmou, systematické odstraňování graffiti nebo uzavření tubusů vedoucích na horní parkoviště nádraží,“ uvádí Blažková.

Poměrně originálně Praha 1 přistoupila k otázce toho, jak se zbavit místních bezdomovců a narkomanů, kteří zde tráví své dny. Snižují totiž počet vydávaných jídel v blízkém areálu neziskové organizace Naděje. Podle tiskového odboru je kýžený efekt prostý. Hladovci musejí pro svůj příděl jinam. „Výdeje se postupně rozloží do ostatních městských částí tak, aby se v okolí Hlavního nádraží nekoncentrovaly osoby bez domova a osoby drogově závislé,“ dodává Blažková, podle které pomůže také úprava návštěvního řádu parku se specifikací zákazu nocování a pospávání.

Mezi oblastmi, jež by si dle Pražanů podobný „úklid“ bezesporu zasloužily, figuruje také okolí Smíchovského nádraží. Samotná nádražní budova s nástupišti se již brzy dočká rekonstrukce za 250 milionů korun, v budoucím územním plánu se rovněž počítá s proměnou blízkého brownfieldu na moderní městskou čtvrť.

Současná realita ale každý den praští do očí i nosu každého, kdo se vydá směrem k místnímu parku vedle přilehlé točny tramvají. Deník Metro se na místo rovněž vypravil, aby zde narazil na hromady odpadků, neuklizených exkrementů i velkého množství lidí bez domova. Podle Petra Jansy z tiskového odboru Technické správy komunikací, jež má park i okolí nádraží na starost, se tu přitom čistota okolí výrazně zlepšila.

„Od loňského prosince jsme navýšili četnosti úklidu. V současné době uklízíme plochy v naší správě sedmkrát týdně ručně a pětkrát provádíme chodníkový samosběr. Současně bude v letním období třikrát týdně prováděn splach dezinfekčním prostředkem,“ řekl deníku Metro Jansa.

Nejproblematičtější části nástupišť jsou podle Technické správy komunikací uklízeny až dvakrát denně, a to především od nedopalků kuřáků. V celé oblasti je podle Jansy celkem 12 odpadkových košů. Jedna z mála věcí, kterou pracovníci uklízí operativně, jsou podle Jansy betonové květníky rozmístěné kolem nádraží. „Všechny změny, které jsme na základě vyhodnocení situace naplánovali ve druhé polovině loňského roku, splnily očekávaný cíl, a to zvýšení čistoty v této oblasti. Lokalitu budeme i nadále sledovat,“ doplňuje Jansa.

Okolí Smíchovského nádraží nemá problém jen s čistotou, ale také s kriminalitou. Podle údajů webu Mapakriminality.cz, který ve spolupráci s policií mapuje nejnebezpečnější místa v metropoli, patří Smíchov do top desítky těch vůbec nejhorších. Kromě pražské klasiky – vykrádání aut – zde policisté nejčastěji museli řešit také přečiny pod vlivem alkoholu nebo drog. S množstvím zanedbaných zákoutí, která se zde nachází, souvisí také poměrně vysoké číslo případů zabývajících se výrobou a distribucí drog.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek