metro.cz

Češi přestali šetřit pitnou vodou

  8:30
Platy rostou, projevuje se to například i ve spotřebě vody.

Další 2 fotografie v galerii
Filtrační hala. Hlavní prostor sloužil k úpravě vody a od roku 1929 se jeho podoba nezměnila. | foto: Jiří Podrazil

Kapské Město v Jižní Africe úpí suchem. Podle odhadů spotřebuje planeta v roce 2050 o polovinu víc pitné vody než na začátku století. Také čeští ministři hledají cesty, jak se ubránit stále častěji se opakujícímu suchu.

Přes zvyšující se cenu vodného a stočného a roky klesající spotřebu se však loni trend po více než dvou desetiletích mírně obrátil. „Spotřeba vody v českých domácnostech vzrostla meziročně o 0,4 litru na obyvatel a den,“ připomíná k nejnovějším zjištěním Soňa Horáčková z oddělení statistiky životního prostředí Českého statistického úřadu. Kde jí mizí nejvíc? Možná v našich bazénech. Česká republika je totiž bazénovou velmocí, v Evropě jí patří třetí příčka. Před námi je jen v létě horká Francie a Španělsko.

Pražáci si dopřávají

88,7

  • Tolik vody denně spotřeboval loni v průměru jeden obyvatel Česka. Nejvíc v hlavním městě, 109 litrů. Nejmenší plýtvalové jsou na Zlínsku, kde vykazují o více než třicet litrů pitné vody na hlavu méně než v Praze. České domácnosti spotřebovaly loni víc vody než v roce 2016.

Odhaduje se, že je u nás okolo čtyř set tisíc pevně zabudovaných bazénů a stejný počet nafukovacích. Podle střízlivých odhadů jimi proteče (včetně bazénů pro veřejnost) přes třináct milionů krychlových metrů pitné vody. Odborníci proto radí, aby nebylo nutné během roku vodu zbytečně měnit, raději nešetřit na kvalitní a úsporné sanitární technice.

Jak připomíná Radomír Ambrož ze společnosti Sanela, investice bychom neměli opomíjet ani v běžném domácím hospodaření s vodou, byť dnešní spotřebiče jako myčky a pračky už jsou na vysoké úrovni. „Pokud byste si například v domácnosti, kde je více mužů, nainstalovali pisoáry s radarovými splachovačkami, vystačíte na jedno spláchnutí s jedním litrem vody,“ vysvětluje Ambrož. U většiny běžných splachovačů to bývají minimálně tři litry vody.

V Česku loni vyprodukovaly vodárenské společnosti téměř šest set milionů krychlových metrů pitné vody. Nejvyšší vodné bylo v Libereckém kraji, kde platili lidé více než sto korun za kubík. Levně bylo v Litovli, za metr krychlový tu účtovali necelých šedesát korun.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek