metro.cz

V Praze 16. století jsme oživovali Golema

  9:56
Největší evropský projekt virtuální reality se dnes otevírá veřejnosti na Příkopech.

Další 2 fotografie v galerii
Zážitková hra Golem VR | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Stojíme v suterénu známého hračkářského domu, nacházejícího se kousek od Václavského náměstí. Stačí si ale jen nasadit speciální batoh, rukavice, sluchátka a především brýle na virtuální realitu a vzápětí se ocitáme ve staré Praze o pět století zpátky.

Nemáme mnoho času na to, zkoumat propracovanost a realističnost virtuálního světa, ve kterém jsme se ocitli. Musíme plnit úkoly, projít klíčová místa starého města v podobě, v jaké ho známe ze starých filmů a knih, a také vyplnit řadu úkolů.

Pokud budeme úspěšní, možná nás na konci naší dvacetiminutové pouti čeká nejen zdárné dosažení cíle, ale také dobrodružství, jaké ve skutečném světě zažil jen Rabín Löw, stvořitel golema.

„Naše unikátní zážitková hra kombinuje nejnovější dimenzi virtuální reality s pohybem ve skutečném světě,“ vypráví nám zakladatel DIVR Labs Ondřej Bach poté, co nám s kolegy na konci naší mise pomáhá ze zapůjčených postrojů.

Vývoj novinky, kterou si ode dneška mohou Pražané i turisté vyzkoušet v suterénu hračkářství Hamleys, které se nachází v ulici Na Příkopech, stál dvanáct tvůrců celý rok života a investory několik desítek milionů korun. Na konci tohoto náročného vývoje a budování herní plochy o velikosti 250 metrů čtverečních se ale vývojářský tým tváří stejně velmi hrdě.

„Příběh o Golemovi je silně spjatý s českou metropolí a osloví české i zahraniční návštěvníky,“ říká Bach a dodává: „Projekt virtuální reality lze v obdobném rozsahu nyní navštívit pouze v New Yorku, Londýně, Dubaji, Melbourne nebo Tokiu. U nás mají ale návštěvníci tu výhodu, že si ve virtuálním světě mohou na cokoliv, co vidí, sáhnout, a to včetně stěn, mříží či zábradlí. Ve virtuálním světě také vidí díky speciálním rukavicím své virtuální já, i své spoluhráče.“

Hra je přístupná všem návštěvníkům, kteří jsou vyšší než 130 centimetrů. Nevhodná je pouze pro osoby s kinetózou, tedy nevolností vyvolanou pocitem z pohybu, nebo pro ty, kdo nosí brýle se silnými obrubami. „V takovém případě pak nelze použít speciální brýle na virtuální realitu, takzvaný headset,“ vysvětluje Bach.

Hra je prošpikovaná interaktivními rébusy, které během ní musí splnit až čtyři hráči, kteří mohou do hry zároveň vstoupit. Někdy úkol vyplyne přirozeně, jindy jde o překvapení. Lokace pak tvůrci hry vybrali spíše podle jejich fotogeničnosti. Nechybí zde tak Karlův most ani židovská čtvrť.

„Nejde nám o přehnanou historickou přesnost. Je to pořád především zábava. Virtuální realita v takovémto měřítku dosud v Česku nebyla a těšíme se proto, jak budou první návštěvníci na tento zážitek reagovat,“ doplňuje Bach.

Potkejte Golema

  • Unikátní 20minutová zážitková hra s názvem Golem VR se nachází v suterénu budovy hračkářství Hamleys v Praze.
  • Otevřeno má denně od 10 do 20 hodin. Cena je 450 korun na osobu. Více na golemvr.cz.
  • Pražské vývojářské studio DIVR Labs, jež je za Golema zodpovědné, vzniklo v červnu 2016 a tentýž rok vypustilo do světa svůj první herní počin Blue Effect, který se rovněž stal i první českou hrou vytvořenou speciálně pro virtuální realitu.
  • Deník Metro si tuto hru také loni vyzkoušel.
  • Hra zaznamenala úspěch u domácího i světového publika. Na rozdíl od Golema šlo ale o­akční „střílečku“, zatímco Golem je multismyslovým projektem, ve kterém hráč naplno prožívá příběh a užívá si kombinace VR a reálného světa (kulisy).
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek