metro.cz

Paneláky baví dál

  6:55
Sídliště jsou tématem výstav, prohlídek i tetrisu.
Hra Tower Block Game | foto: VALIAUGA L.Metro.cz

Začátkem 90. let se o panelových sídlištích mluvilo jako o šedém dědictví komunismu nebo jako o králíkárnách. Nyní jsou ale „paneláky“ opět v kurzu a lidé hltají akce, které na domy z prefabrikovaných panelů odkazují.

Důkazem je mimo jiné enormní zájem o výstavu Bydliště: panelové sídliště. Ta měla v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze skončit už 20. května, pořadatelé ji ale prodloužili až do 22. července.

„Téma sídlišť je oblíbené asi proto, že dorostla generace, která sídliště už nevnímá jako politické téma, ale spíš je bere jako něco nostalgického, co přináší vzpomínky na rodiče či prarodiče,“ říká umělec Tomáš Džadoň, který se na výstavě podílel.

Součástí tohoto projektu je i přednáška Když staré ustupuje novému: Asanace během normalizace. Ta se koná v Uměleckoprůmyslovém muzeu 26. června. Přednášku s tématem panelových sídlišť pořádá i Národní památkový ústav. Akce s názvem Modernistické sídliště jako výkladní skříň se koná 29. května.

Symboliku paneláků si do své hry vypůjčil i litevský designér Lukas Valiauga. Ten předělal klasický tetris do mobilní verze, kdy místo klasických kostiček padají na dno hrací plochy bloky panelových domů. „Hra je poctou monotónním a ponurým městským obrazům,“ popisuje designér svou hru Tower Block Game.

Blanka, D1 či Pražský hrad. Hledá se stavba století

  • Projekt České a slovenské stavby století si klade za cíl propagovat úspěchy českého a slovenského stavitelství v průběhu uplynulých 100 let a doplňuje tak oslavy vzniku Československé republiky.
  • Také do této ankety byly zařazeny panelové domy. Konkrétně sídliště Ostrava-Poruba, sídliště Invalidovna v Praze a bytová panelová výstavba v Československu jako celek.
  • Lidé mohou dát hlas například dálnici D1, tunelu Blanka nebo O2 areně. Mezi nominovanými je ale také například Pražský hrad, který ve 20. století prošel řadou úprav. Mezi stavby století byly zařazeny i přesun kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě, pražské metro nebo Temelín.
  • Před zahájením hlasování bylo nominováno 100 stavebních a architektonických děl. Kritériem pro nominaci byl celospolečenský význam a přínos stavby.
  • Hlasování má vlastní web Stavbystoleti.cz, kde je dostupný soupis staveb. Hlasovat bude možné až do 15. září. Po vyhlášení ankety na podzim bude vydána i publikace a odborníci chystají putovní výstavu.
Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek