metro.cz

Aby Praha svítila správně a zdravě

  7:30
Obdivujete večer osvícený Petřín? Nesvítí ve vaší ulici lampa? Obě tyto složky veřejného osvětlení má na starosti nově vzniklá firma Technologie hlavního města Prahy a její šéf Tomáš Jílek.
Tomáš Jílek (na snímku vlevo) | foto: THMPMetro.cz

Kde se vlastně vzala nová firma pro správu osvětlení?
Správa veřejného osvětlení byla dlouhodobě svěřena externí společnosti. Problém byl v tom, že smlouva vznikla před velmi dlouhou dobou a byla mnohokrát dodatkována. Na základě příklonu hlavního města k tomu, aby provádělo dohled nad svými činnostmi pomocí vlastních firem, bylo rozhodnuto na konci roku 2016 dále smlouvu neprodlužovat a svěřit kompetenci městské firmě. Zástupci města vybrali společnost Trade Center Praha (TCP), respektive její dceřinou společnost. Já byl pak požádán, jestli bych se neujal výstavby úplně nové firmy. Původní název byl změněn na Technologii hlavního města Prahy a bylo rozhodnuto, že půjde o plnohodnotnou společnost s perspektivou toho, že správa veřejného osvětlení nebude posledním technologickým celkem, který bude mít naše společnost na starosti.

Co dalšího by tedy pod vaši firmu spadalo?
V tuto chvíli jednáme s OICT o převzetí chytrých laviček, kde končí pilotní projekt. Jednáme také o převzetí senzorických sítí, které jsou součástí veřejného osvětlení. Je to i otázka wi-fi sítí. Technologií bude přibývat, například nabíječky pro elektromobilitu. Navíc bychom měli rádi z veřejného osvětlení multifunkční síť, minimálně z hlediska napájení. Lampy zatím spínáme skupinově. Jsme schopní zapnout či vypnout sto lamp najednou, ale trend je takový, že řídíte každou lampu zvlášť. Umožňuje to mít veřejné osvětlení neustále pod napětím a napájet další zařízení, jako třeba dopravní značení či kamery. To je zatím přes den nepoužitelné, když lampa nesvítí. Jde o to vybrat dobré technologie a začít s tím. U nových lamp to pak dělat automaticky.

Co všechno má vaše firma na starosti už nyní?
Zhruba 140 tisíc lamp, což je i na evropské poměry dost velká síť. Máme na starost také jednotlivá spínací místa, těch je 1500. Nespínáme už prostřednictvím astronomických hodin, ale dálkovým povelem. Můžeme tedy osvětlení zapnout a vypnout dle potřeby, bohužel ale jen v těch skupinách. Technicky to není příliš složitá záležitost. Je to podobné jako s vaší žárovkou doma. To, co nás ale trápí nejvíce, je stav kabelové sítě, která je často stará mnoho desítek let. Musíme je tedy průběžně obměňovat. Nejdůležitější je havarijní servis, když někdo volá, že nesvítí lampa. Tam pak vyjíždíme a měníme. Řešíme i dopravní nehody, když je poškozeno osvětlení.

Čím se v Praze vlastně svítí a jak probíhá modernizace osvětlení?
Právě výměna sodíkových svítidel za moderní LED světla je zajímavé téma. My jsme deklarovali, že nedoporučujeme hlavnímu městu s obměnou příliš pospíchat, protože obor výroby LED svítidel je zatím velmi živý, standardů je mnoho. Navíc sodíkovými výbojkami svítíme velmi úsporně. LED světla neznamenají úsporu energie, ale znamenají zvýšení kvality svícení. My se snažíme razit trend, že na světlo se nemá koukat jen jako na technické zařízení, ale je otázkou ergonomie a kvality života. Je třeba svítit správnou intenzitou i teplotou, která se blíží slunečnímu svitu. Ale i s ohledem na denní dobu či situaci ve městě. Spolupracujeme s ministerstvem životního prostředí, které se snaží snížit světelný smog a donutit města, aby svítila takzvaně zdravě.

Na Starém Městě jsou ještě historické lampy, někde ve městě zase už moderní, kolik je druhů?
Praha má mnoho druhů svítidel. Unikátem je plynové osvětlení, které je v centru hlavního města na Královské cestě. Těch sloupů je tam několik set. Dokonce se chodí s turisty rozsvěcovat tyto lampy. Opravdu to svítí na plyn, i když ve světě už se používají LED náhrady, že nepoznáte rozdíl. Na sídlištích to jsou klasické sodíkové lampy, ale asi ve čtyřech provedeních podle toho, jak šel čas.

Každý si asi vybaví scénu z filmu Obecná škola, jak za Zdeňkem Svěrákem coby Součkem přijde syn Eda do práce a on mu ukazuje, jak se rozsvěcuje Praha. Pořád to tak děláte?
Dá se říct, že ano. V tak rozsáhlé síti vyvolává zpoždění v rámci vteřin přes elektronický signál jakousi vlnu. Ovšem, řekl bych, že k zapnutí dnes dochází vlastně hromadně v rámci celé Prahy. Výjimkou je takzvané přisvětlení přechodů pro chodce, které má v rámci bezpečnosti jiné provozní hodiny než běžné osvětlení. Těchto míst je asi tisíc.

Dokážete při změně času se svícením hned zareagovat, když se rozední o hodinu jinak?
Měli bychom. Neříkejme, že je celý systém bez chyby, je potřeba ho stále modernizovat. Máme třeba místa, která ještě nejsou vybavena spínacími prvky. Pražskému osvětlení ale chybí systém centrálního řízení. Nebylo do něj dlouho investováno.

Pokud mám pocit, že v okolí mého bydliště chybí v určitém úseku lampa, můžu vám zavolat?
Je třeba si uvědomit, že Praha je rozdělena na městské části. A další, kdo vstupuje do výstavby osvětlení, jsou developeři. Oni jsou zodpovědní v rámci projektu za výstavbu osvětlení, které po kolaudaci předává do správy městu, tedy nám. Ale existují z minulosti stavby, které nebyly převzaty, protože tam byly kolaudační vady, ale ty nikdo neodstranil. Když je situace někde viditelně špatná, je dobré nás kontaktovat. Vyvoláme jednání s městskou částí a k doplnění může dojít. Praha má na výstavbu, správu osvětlení a další činnosti dostatek finančních prostředků.

Autor: Pavel Urban Metro.cz
zpět na článek