metro.cz

Tančící dům, Drn i Quadrio, tak Praha staví v prolukách

  14:45
Zaplňování děr mezi domy je dle odborníků dobrá věc. Tedy pokud příliš nezahušťuje panoráma Prahy.
Architekt Petr Kučera | foto: ArchivMetro.cz

Zacelování proluk, kterých v pražské zástavbě znatelně ubývá, je již několik let jedním z hlavních cílů vedení metropole. Projektů, jako je nerealizovaný pavilon v parčíku u Štefánikova mostu přezdívaný Zlaté vejce či skleněný Drn a Quadrio na Národní třídě, tak bude v budoucnu stále přibývat.

Podle architekta Petra Kučery i řady jeho kolegů je trend zástavby proluk v hlavním městě přirozený a správný. Nic se však nesmí přehánět. „Zástavba proluk, které vznikly demolicí jiné zástavby, mě principiálně těší vždy. Netěší mě, když vznikají proluky nové nebo když nová zástavba proluk výrazně převyšuje okolní zástavbu a negativně tak vstupuje do městského panoramatu,“ řekl deníku Metro Kučera.

Zejména v centru Prahy vznikaly doposud proluky mnoha způsoby. Nejčastěji demolicí původní historické zástavby, kterou již nestačila nahradit nová nebo musela být obětována kvůli rozšíření ulic. Řada z nich je důsledkem spojeneckých náletů na Prahu za druhé světové války. Zvláštní kategorii proluk tvoří ty, které jsou důsledkem stavby povrchových vestibulů stanic metra na trase B. Těm ustoupily řady historických domů, většinou celé domovní bloky.

„Na jejich místě vznikly přízemní vestibuly působící v zástavbě městského centra cizorodým dojmem. Dnes už jsou tyto proluky většinou zastavěny a výstupy z metra zaústěny do parteru nových budov, což je rozhodně citlivější řešení,“ vysvětluje Kučera a doplňuje, že poslední velkou a zároveň volnou proluku tohoto typu lze nalézt nad stanicí metra Florenc.

Proluky v hlavním městě se ale dají využít i jinak než v nich něco postavit. Čerstvým příkladem, se kterým přišli minulý měsíc radní, je rozhodnutí přejmenovat piazzettu před hotelem InterContinental v Praze 1 na náměstí Miloše Formana. Návrh padl přesně po měsíci od úmrtí této slavné režisérské osobnosti. Město tím udělalo definitivní tečku za spekulacemi, že zde magistrát v budoucnu plánuje umožnit developerům stavět kanceláře.

Svou nezastavěnou proluku pojmenovanou po slavné osobnosti mají i v Praze 8. Náměstí Bohumila Hrabala zde vzniklo na prostranství, které zůstalo po bourání zástavby při stavbě linky metra B v roce 1990.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek