metro.cz

Slunce v bytech už svítit nemusí

  6:24
Stavební předpisy v metropoli se mění. Podle opozice ale novela vezme lidem ochranu. „Další postup budeme konzultovat s právníky,“ uvedla náměstkyně primátorky Petra Kolínská.
Stěny v rezidenci Jeseniova se kroutí, aby byty získaly co nejvíce slunečního svitu. | foto: SATPOMetro.cz

Požadavek na oslunění, podle kterého musí do každého bytu v první březnový den svítit na třetinu podlahové plochy sluneční paprsky, nejspíš nadobro zmizí z pražských stavebních předpisů. Radní včera schválili novelu, která má odstraněním tohoto požadavku usnadnit a především urychlit vznik nové zástavby.

„Jsem ráda, že jsme schválili novelizaci v původní podobě,“ říká primátorka Adriana Krnáčová s odkazem na fakt, že rada v minulosti záměr dvakrát odmítla. Podle ní šlo již o přežitou normu brzdící bytovou výstavbu. „Metropole se přitom potýká s nedostatkem bytů,“ dodává primátorka Krnáčová.

Opozice však se záměrem nesouhlasí. Podle náměstkyně primátorky Petry Kolínské totiž po odstranění požadavků nic nezabrání tomu, aby se na sídlištích stavěly nové bytové domy příliš blízko těm stávajícím. 

„Další postup budeme konzultovat s právníky,“ uvedla Kolínská s tím, že se opozice s námitkami obrátí na Evropskou komisi. Oslunění bytů nahradí nové pravidlo – rozšířený předpis o denním osvětlení, podle kterého musí mít všechny pobytové místnosti okna. 

Spor o proslunění

Znění předpisů vyvolalo řadu sporů, mimo jiné v pražské koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN).

Pokud je obytná místnost vyhovující v rámci denního osvětlení, podle odborníků to neznamená, že je dostatečně prosluněna. Byty tak v budoucnu mohou zůstat světlé, o tom, zda budou i zdravé, lze však pochybovat.

Podle novely pak nesmí být součet okenních ploch menší než desetina podlahové plochy místnosti. Návrh nově doplnil i požadavek dostatečného odstupu budov od sebe. Podle náměstka primátorky Petra Dolínka, který hlasoval pro návrh, tedy není důvod k obavám. „Tento krok není o tom, že si někdo může tři metry před vaším domem postavit jiný dům,“ doplňuje Dolínek.

Novelu vítá také městský Institut plánování a rozvoje, podle kterého je předpis o oslunění absurdní. Architekti díky němu museli mnohdy navrhovat domy roztodivných tvarů, aby přísnou normu splnili. 

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek