metro.cz

Blíží se nábory i ukázkové akce. Výběr sportu ovlivňuje rodina

  12:45
Poslední čtyři roky pocházejí nejzdatnější děti z Prahy. Drží se jí pouze Liberecký kraj.
Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Minimálně tři velké sportovní festivaly se konají během září na území hlavního města (více v boxu). Každý rok tyto akce navštíví tisíce dětí, aby si za pomoci odborníků vybraly vhodný sport.

Jenže kam budou děti po škole za pohybem docházet, záleží na mnoha faktorech. Analýza za účasti téměř sta tisíc dětí, které se v minulém školním roce zapojily do Sazka Olympijského víceboje, ukazuje, že překážkou sportování dětí mohou být chybějící rodinné vzory, ekonomické faktory a nutnost děti za sportem dovážet.

„Pohybová zdatnost má zásadní význam pro zdravý vývoj dětí. Navíc se v dětství vytvářejí pohybové návyky pro dospělost. Potřebujeme dětem ukazovat cestu ke sportu, aby si i jako dospělí na něj našli čas,“ říká Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Zářijové sportovní akce

  • Wannado festival, 8. září (Areál Hamr Braník) - Už příští sobotu můžete navštívit velký sportovní festival, dříve známý jako Sporťáček. V průběhu celého dne, jehož program začne v 10.00, čekají na zájemce zdarma různá exhibiční vystoupení, rozhovory se sportovci či autogramiády.
  • LadronkaFest, 15. září (Park Ladronka) - Další známá velká akce se koná o týden později. Také zde se představí různé tradiční i netradiční sporty. Pro odvážnější budou připraveny ukázky bojových sportů a sebeobrany. Také na Ladronku je vstup zdarma. Zazpívá zde i vítězka poslední SuperStar Tereza Mašková.
  • Prague Sport Games, 22. září (Areál Olymp u Stromovky) - Od 9 hodin můžete poměřit síly v různých disciplínách a turnajích na sportovišti, kam se běžně nedostanete. Nebudou chybět ani čeští reprezentanti Adam Ondra, Veronika Vítková, Michal Krčmář či Radek Juška. Den plný zábavy a sportu, kterým bude provázet Jaromír Bosák, zakončí koncert skupiny Monkey Business. Vstup do areálu je zdarma. Registrace je nutná předem na webovém portálu praguesportgames.cz.

Analýza dat školáků opět potvrdila rozdíly ekonomických údajů krajů a zdatnosti dětí. V bohatších krajích s vyšším HDP a procentem vysokoškoláků jsou děti pohybově zdatnější. To potvrzují i odpovědi žáků v sociologickém výzkumu. Nižší zdatnost mají žáci, kteří podle subjektivních pocitů pocházejí z chudší rodiny, a rovněž ti, kteří ke sportu nejsou vedeni od dětství. Nejlepších výsledků ve všech disciplínách víceboje dosahují žáci z Prahy spolu s Libereckým krajem.

„Bezesporu je nejdůležitějším faktorem rodina. Ale jistě to neznamená, že děti vrcholových sportovců mají daný vztah ke sportu. Ruku v ruce s vlivem rodiny jde radost z pohybu. Nejlépe vše funguje, když se děti u sportu a pohybu baví,“ prohlašuje Kateřina Emmons, trojnásobná olympijská medailistka a maminka čtyř dětí.

Velký význam rodiny potvrzuje také docent Tomáš Perič, odborník na sport dětí z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. „Rodiče nejen vytvářejí vztah dítěte ke sportu, ale zároveň musí finančně a organizačně zabezpečit jeho dostupnost. Pokud tyto předpoklady rodina nevytváří, dětí mají nižší výkonnost,“ vyjmenovává Perič.

Rodiče se při výběru sportu pro děti potýkají s mnoha překážkami. Nejčastější otázky se týkají toho, kdy je vhodné se sportem začít a jak vybrat ten správný. „Vybrat dítěti vhodný sport má smysl až od šesti let, důležitý je v raném věku,“ dodává Jan Březina ze společnosti SportAnalytik, která testuje sportovní předpoklady dětí. 

Autor: Pavel Urban Metro.cz
zpět na článek