metro.cz

Strážníci testují digitální parťáky

  5:55
„Pistolnickou vychytávku“, díky níž už nemusí muži zákona tahat formuláře, testují v Praze 4 a 5.
Ilustrační snímek | foto: Leila Hamdanová pro iDNES.cz

„Zahoďte formuláře, bez nichž si málokdo uměl strážníka představit a které k němu od zřízení městské policie patřily jako k velbloudovi hrby. Proklatě nízko u pasu totiž budete mít Panasonic FZ-N1.“

Tuhle větu uvedenou v měsíčníku městské policie hlavního města Pražský strážník má v těchto dnech v hlavě téměř každý muž zákona, který vyráží do ulic čtvrté a páté městské části.

V rámci zkušebního provozu zde totiž mají k dispozici nové osobní digitální asistenty. Ti by jim měli výrazně zjednodušit každodenní práci v ulicích metropole.

„Nejenže nahradí množství formulářů, které nosíte ve službě při sobě, ale umožní vám i přímý přístup do nejrůznějších registrů, jež potřebujete ke své práci. Navíc vás formou nápovědy povedou při řešení přestupků nebo třeba nahradí doposud využívaný digitální fotoaparát,“ popisuje strážníkům výhody nové vychytávky mluvčí Městské policie Praha Irena Seifertová.

Díky osobnímu digitálnímu pomocníkovi už s sebou nemusí strážníci z Prahy 4 a 5 nosit například vyrozumění o oznámení podezření ze spáchání přestupku, do koše mohou dle informací z jejich měsíčníku hodit také další výzvy pro podezřelé osoby. Na zařízení mohou také kdykoliv nahlédnout třeba do katastru nemovitostí. Do skříňky si mohou rovněž odložit nápovědu Rukověť strážníka, kam až doposud mohli nahlédnout pro radu. Vše nyní řeší elektronicky.

„Zapomeňte také na obavy ze situace, že po svém operačním chcete nějaké lustrace, zatímco on neví, kam dříve skočit,“ uvádí magazín a informuje, že se také výrazně omezila vnitřní komunikace pomocí vysílaček.

Žádné aplikace

  • Strážníci na svých nových hračkách nemohou hrát hry ani být aktivní na Facebooku. Také běžné vestavěné aplikace jako Google mapy jsou z bezpečnostních důvodů zablokované.
  • Zařízení nemá přímý přístup k internetu, ale je připojeno pomocí zabezpečeného datového spojení do sítě městské policie. Ta pro správu mobilních zařízení používá systém značky Airwatch, který umožňuje bezpečný provoz aplikací.

Podle Martina Marhana, zástupce vedoucího směny z Prahy 4, se zatím rýsuje jen jedna výraznější nevýhoda. Tou je podle něj potlačená prevence. „Vidíš nebezpečně zaparkované auto, máš ho vyřešené, ale kolemjdoucí to nepoznají. Pak znovu a zbytečně volají na linku 156. Popřípadě si další řidiči myslí, že tuhle lokalitu neřešíme, a počet parkujících aut tady může i vzrůstat,“ uvádí pro Pražského strážníka Marhan.

S ním souhlasí i pracovnice operačního střediska strážníků Klára „Co si budeme povídat, špatné parkování řešíme většinou na popud místních občanů. Jenže oznamovatel není spokojený, nevidí žádné papírky za stěračem. Takže několikrát denně vysvětlujeme, že jsme přešli na jiný systém řešení,“ doplňuje.

Velké obavy také panovaly ohledně méně technicky zdatných kolegů. Zejména ti starší totiž nemají podle Marhana k novým technologiím právě blízko. „Když u některých starších kolegů vidíš ještě tlačítkové telefony, samozřejmě tě napadne, jak se popasují s novou technikou. Ale musím zaťukat, zvládli to všichni. Systém ti sám napovídá a je víceméně blbuvzdorný,“ vysvětluje Marhan.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek