metro.cz

Hlavolam na cestu, v metru lze hádat stanice z piktogramů

  5:55
Reklama ve vagonech baví Pražany. Hloubětín je podle ní díra.

Další 1 fotografie v galerii
Tahák je jednoduchý. Pořadí stanic je pravdivé. | foto: ROPIDMetro.cz

Anděl jako hlava se svatozáří, Stodůlky jako podtržená číslovka 100 a důlek či Rajská zahrada jako jablíčko s kytičkami. To a mnoho dalších piktogramů, představujících názvy stanic metra, jsou v těchto dnech k vidění na reklamních plochách ve vagonech na áčku, béčku i céčku.

„Zajímavá nejmenovaná reklama – názvy stanic pomocí hlavolamů. Poznáte všechny? Tahák pro Nepražáky je jednoduchý. Je to v pořadí dle skutečných názvů stanic,“ píše na svém Facebooku pražská integrovaná doprava (PID), jež fotografii nové kratochvíle zveřejnila.

Nový hlavolam pak využívá obrázky podobně jako dopravní podnik ve svých přepravních řádech. Jejich výňatek visí i ve vagonech podzemní dráhy. „Trápila nás nepřehlednost hutného textu. Rozhodli jsme se tedy materiál výrazněji inovovat, zkrátit texty, vypíchnout jen to důležité a hlavně mnoho věcí znázornit pomocí piktogramů,“ říká pro deník Metro mluvčí organizátora dopravy Ropid Filip Drápal.

Zatímco pro některé je luštění názvů z hlavolamu při cestách metrem hračka, jiní tápají. Našla se také řada cestujících, kteří by piktogramy dle svých slov volili kreativněji. „Tři kříže jako Křižíkova? Spíš bych zvolil smajlík chlápka s vousama, blesk a žárovku,“ píše na Facebooku uživatel Jiří Šplíchal.

Podle některých Pražanů se cestovatelská hra povedla nejlépe na trase B a C. Asi nejvíce řadu lidí potrápily například Jinonice, jejichž název je na vývěsce stanice béčka znázorněn třemi obrázky jednorožců. Uživatelka Tereza Fuka název na Facebooku nerozluštila ani přesto, že na Jinonicích bydlí. Zatímco někteří následně žertovali o tom, že jsou lidé z Jinonic prostě jiní, a proto vídají jednorožce, pozornější Pražané piktogram pochopili.

Lukáš Kaftan poté na Facebook PID umístil fotografii pořízenou kousek od výstupu ze stanice. Na ní je vyobrazena trojice soch výtvarníka Davida Černého s názvem Pegasové, která je kombinací koní a leteckých motorů. „Já myslím, že se tam prostě jenom prodává dobrý LSD,“ vtipkuje Johana Kroft. „Nevědět, co má u stanic správně být, tak se taky nechytnu,“ doplňuje Jan Lukáš.

Podobné piktogramy mají u stanic metra také v Mexiku, konkrétně v hlavním městě Mexico City. Původně byl kromě názvu zastávky u každé i obrázek kvůli cizincům a analfabetům, ovšem tato tradice zůstala zachována do současnosti.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek