metro.cz

Focení v MHD se nelíbí zaměstnancům dopravce. A to i tehdy, když si fotíte jen tak pro radost

  13:45
Když jste od přírody šotouš, tedy člověk, který má v oblibě veřejnou dopravu, čas od času si rádi vyfotíte nějaký ten vlak, tramvaj či soupravu metra. Podle Tomáše Bartáka, který si chtěl před několika dny ve stanici Budějovická vyfotit vagony Siemens M1 na odjezdu do Letňan, se však můžete také pěkně spálit.
Cestující si ve stanici Můstek fotografují schéma pražského metra. Oprava nástupiště ve stanici metra Muzeum bude trvat pět měsíců a zkomplikuje pohyb cestujících. | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

„Po vyfocení této soupravy za mnou přiběhl zaměstnanec dopravního podniku a chtěl po mně povolenku, že můžu v metru fotit. Může se ve všech stanicích metra fotit soupravy vlaků na všech linkách, nebo musím mít opravdu od obchodního ředitelství povolenku?“ ptá se svých soukmenovců Barták na fanouškovském facebookovém profilu Miluju Metro.

Ačkoliv má řada fanoušků městské hromadné dopravy s focením v metru své zkušenosti, jejich názory se různí. Podle šotouše Filipa Pískače vám k focení bez povolení stačí nepoužívat při něm stativ, dle Dominika Maška je focení v metru zakázáno s bleskem.

Ladislav Krejčí z Miluju Metro má ale na věc jiný názor. Vše je promyšlená hra dopravního podniku, která má za cíl vymámit z fandů peníze. „Dopravní podnik za všechno chce vybírat, takže pokud chce někdo v klidu fotit ve stanici, musí si koupit povolení. To mu ale platí jen na konkrétní den. Já takhle jednou fotil na Andělu a dozorčí na mě chtěla volat policii,“ popisuje své nemilé zkušenosti Ladislav Krejčí.

Dle zjištění deníku Metro se podobná situace mohla v pražském metru skutečně odehrát. Platí zde totiž zákaz pořizování videí.

Jak ale píše uživatel Jakub Klarinet, „řada zaměstnanců dopravního podniku stále žije v době socialismu a netuší, jaká pravidla smějí vymáhat.“

Focení pro soukromé účely je podle mluvčí dopravního podniku Anety Řehkové v metru povoleno. „Veškeré focení a natáčení v prostorech či prostředcích dopravního podniku je pouze na povolení a je za poplatek. V případě turistického focení to však neplatí,“ vysvětluje mluvčí dopravce Aneta Řehková.

Metro je veřejně přístupné a focení či filmování pro nekomerční užití není cestujícím ničím zakázáno. Fotografové si však musejí počínat tak, aby neoslňovali řidiče či nepřekáželi ostatním.

„Zákaz focení v metru se týká spíš metra v postsovětských zemích, kde je metro stále bráno, jako strategická infrastruktura. Doba se ale naštěstí mění,“ doplňuje na profilu Miluju Metro uživatel Štěpán Moučka.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek