metro.cz

Otevřou se? V MHD jsou někdy tlačítka zbytečná

  5:55
Knoflíky na dveřích mačkají cestující často vícekrát, než musejí.
Tlačítko dveří v tramvaji | foto: MAFRA

Všední úkon hodný cvičené opice. Tak by se dala podle čtenáře deníku Metro Marka Mahdala popsat jednoduchost používání tlačítek pro otevírání dveří v pražské hromadné dopravě. Mnoho cestujících však nemá ani po letech ježdění metrem, autobusy či tramvajemi jasno, kdy a za jakých okolností knoflíky u dveří zmáčknout.

„Taková naprosto jednoduchá věc, a stejně většina lidí nepřemýšlí a zmáčkne tlačítko třeba třikrát nebo i když jej zmáčkl někdo před nimi,“ stěžuje si na Facebooku deníku Metro čtenář Daniel Síťař.

Nejjednodušeji se dá cestujícím poradit v případě metra. Dveře se tu totiž ve vagonech otevřou vždy, pokud tlačítko nesvítí. Když naopak kulatý knoflík s šipkami svítí, je nutné ho pro otevření zmáčknout. Po stlačení se rozbliká a dveře se ve stanici otevřou.

Knoflíkoví vtipálci

Na Facebooku Metra se strhla čtenářská lavina sarkasmu.

  • Kateřina Poncarová: Čím víckrát zmáčknu, tím rychleji se dveře otevřou.
  • Michal Beránek: Na otevírání se najdou vždy sluhové.
  • Ondřej Kňava: Čím silněji stlačím, tím rychleji z tramvaje vypadne bagr.

„Najdou se však i tací, kteří mačkají tlačítko během otevírání dveří. Asi pomalé reflexy,“ vtipkuje na adresu některých spolucestujících čtenářka Věra Lilith Klejzarová.

Zajímavostí také je, že u prvních a posledních dveří vlakové podzemní soupravy jsou tlačítka na dveřích zbytečná. Dveře se totiž otevírají automaticky mimo jiné kvůli dobíhajícím cestujícím, a také maminkám s kočárky nebo invalidům. „Kdyby si lidé více všímali svého okolí, pak by to věděli všichni,“ míní na Facebooku Metra Petr Stirlingite Brdičko.

U tramvají je systém otevírání malinko složitější. Pokud knoflík na sloupku u dveří nesvítí, je třeba jej pro otevření zmáčknout. Když však tlačítko svítí, dveře se otevřou bez mačkání. Tlačítko otevření dveří také slouží pro zastavení v zastávkách na znamení. „Jednou jsem viděl ženu, co zmáčkla tlačítko nouze, místo dveří,“ potvrzuje zmatenost některých cestujících Dominik Sýkora.

U autobusů je to v metropoli podobné jako u tramvají. Když při příjezdu na zastávku tlačítko dveří svítí, dveře se automaticky otevřou. Pokud však kulatý knoflík se zelenými šipkami nesvítí vůbec, cestující musí dát řidiči vědět, že chce vystupovat.

„Dveřní tlačítko je propojené s tlačítkem Stop. Je jedno, které zmáčkneš a zda je zastávka na znamení. Jen stůj u dveří, u kterých jsi ho zmáčkl,“ dodává Sýkora.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek