metro.cz

Nechcete kupovat nový obraz? Můžete si ho v artotéce půjčit

  5:55
V městské knihovně získáte dílo Moneta nebo Renoira.

Další 1 fotografie v galerii
Internet v knihovně v Liberci (ilustrační snímek) | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Toužíte-li po oživení svého domova výtvarnými díly z rukou klasiků, ale není to ve vašich finančních možnostech, artotéka Městské knihovny v Praze vám dává možnost. A to zcela zdarma. Na pobočce Opatov si ve speciálním oddělení můžete kromě knížek vypůjčit i obrazy a stačí vám k tomu pouze platný čtenářský průkaz.

Obrazový fond artotéky je skutečně bohatý. Naleznete v něm přes devět tisíc děl. Od originálních českých grafik druhé poloviny 20. století až po celou škálu uměleckých reprodukcí českých a světových autorů. Výjimkou ne- jsou ani velká jména.

„Nejžádanějšími autory jsou impresionisté a postimpresionisté, jako například Monet, Renoir nebo van Gogh. Lidé si ale rádi půjčují i pop-art od Warhola. Z Čechů jsou oblíbeni Adolf Born či Max Švabinský,“ říká knihovnice Viola Neubauerová.

Artotéka

  • Vysněný obraz si můžete vybrat i z pohodlí domova. Snadno si jej vyhledáte v on-line katalogu Městské knihovny v Praze.
  • Název artotéka se skládá z latinského „ars“ (umění) a řeckého „téké“ (úschovna). Poprvé byl použit ve Švédsku v roce 1964.
  • Maximální limit výpůjček je: čtyři grafiky, dvacet reprodukcí a šedesát knižních publikací.

Vypůjčit si můžete i současné autory. Artotéka svou sbírku totiž stále doplňuje novými kousky. Kromě obrazů mají zájemci možnost vybírat i z rozsáhlého knižního fondu s uměleckým zaměřením, takže na své si tu přijde skutečně každý milovník umění. Výpůjční doba obrazu je 26 týdnů, ale není problém výpůjčku prodloužit. Pokud si tedy obraz nikdo nerezervuje, může výpůjčka trvat jeden kalendářní rok.

Artotéka navíc pravidelně pořádá výstavy ve foyer jihoměstské knihovny. Každý měsíc si můžete prohlédnout malou expozici jednoho ze současných malířů, grafiků, fotografů, ilustrátorů či sochařů.

Vlastní pojem artotéka není ve světě ani v Česku žádnou novinkou. První půjčovny obrazů vznikly ve Spojených státech koncem 19. století a zanedlouho doputovaly i do Evropy. Česká artotéka byla otevřena v roce 1983, jako speciální oddělení pobočky Opatov.

„Pro obrazy si chodí různé skupiny nadšenců. Někteří návštěvníci obrazy stále obměňují, protože mají rádi změnu. Další skupinou zájemců jsou ti, kteří si obrazy půjčují například kvůli nějaké akci, často jsou to filmaři nebo studenti. Chodí ale i tací, kteří si půjčují jedno dílo stále dokola. Na obraz si zvykli a mají ho rádi,“ charakterizuje návštěvníky Neubauerová.

Autor:
zpět na článek