metro.cz
Přímá lokální výměna je nešetrnější a nejúčinnější způsob získávání věcí, říká organizátorka swapování | foto: iDNES.cz

V metropoli vyměníte kalhoty, pokojovky nebo mixér. Swapy jsou in

  6:09
Nakupovat nové oblečení ve velkých řetězcích přestává být in. Svědčí o tom způsob výměny zboží neboli swap, který se během posledních tří let rozmáhá v metropoli.

Podle organizátorů těchto výměn se díky jejich aktivitě šetří nejen peníze, ale i příroda a energie. Produkce textilního a kožešnického odpadu v roce 2017 činila v Česku přes 94 tisíc tun. Výměna oblečení a ostatního zboží je proto podle nich ideálním způsobem boje proti plýtvání. Na swap můžete donést věci, které už se vám do domácnosti nehodí, a vyměnit je za lepší. Nejbližší swap oblečení se uskuteční příští sobotu 2. března v Bubenči.

Akcí podobného rázu se pořádá nepřeberné množství. Na některých se vyměňuje oblečení a doplňky, na jiných pokojové rostliny či nábytek. Jedno mají však všechny společné. Šíří myšlenku, že lokální přímá výměna je nejúčinnějším a nejekologičtějším způsobem získání či darování nechtěného zboží.

„Nejenže šetříme planetu, ale je to i velká zábava a možnost seznámit se v současné uspěchané době s novými lidmi. Není výjimkou, že k nám chodí celé generace,“ říká Lucie Poubová alias Udržitelně Chic, která se věnuje profesionálnímu pořádání swapů.

Kam v Praze na swap

Přijďte se naladit na jaro a vyzkoušet si netradiční směnný obchod.

Swap Prague 7 Vzletná 

Kdy: 2. března od 10 hodin

Kde: Milady Horákové 56

Swap Prague! Výměna potřeb do domácnosti

Kdy: 16.–17. března od 10 hodin

Kde: IKEA Point na Václavském náměstí

Vstupné: 100 Kč

Benefiční swap pro celou rodinu

Kdy: 23. března od 10 hodin

Kde: Café Prostoru v budově Národní technické knihovny

Součástí akcí bývá i vzdělávací doprovodný program zaměřený na textilní gramotnost a změnu nákupních návyků. „Jednou z našich přednášejících je například Marcela Křížová, která poradí, jak zorganizovat šatník, nebo Jana Böhmová, lektorka úklidové a organizační metody KonMari,“ láká Poubová. Organizátoři upozorňují na skutečnost, že mnoho lidí v domácnosti skladuje různé věci, které nepoužívají, a někdo jiný je naopak poptává.

„I přesto, že akci nazýváme swap, tedy výměna, nemusí se zboží nutně vyměňovat. Snažíme se účastníky naučit, aby na věcech nelpěli a přistupovali k celé události nezištně. Vybrat si tedy může i člověk, který nic nepřinese,“ dodává organizátorka.

Najdou se dokonce i nadšenci, kteří swapováním nahradili většinu běžných nákupů. „Kromě kalhot a spodního prádla seženu na swapech všechno oblečení. Pokud potřebuji něco do domácnosti a není to vyloženě nutné, počkám do další akce a většinou zboží seženu. Ušetřím tak spoustu peněz, které mohu využít jinde a lépe,“ říká deníku Metro příznivkyně výměn Barbora. 

Komentáře

zpět na článek