metro.cz

Nová pravidla pro náplavky: ticho večer a ticho v neděli, velká akce maximálně jednou za měsíc

  17:42
Hospody, bary, festivaly, živá hudba a taneční kurzy. Rašínovo a Hořejší nábřeží v posledních letech zažívaly bujaré mejdany, které místním obyvatelům pily krev. Vadil jim hlavně hluk a hudba, která zněla i po setmění. Od jara se však mají náplavky zklidnit. Tomu pomohou nová pravidla.
Náplavka. Rašínovo nábřeží patří k nejatraktivnějším a nejživějším společenským místům v metropoli. Konají se zde nejrůznější kulturní nebo gastronomické akce a pravidelně i farmářské trhy. Dříve byl úsek mezi Palackého a Jiráskovým mostem hlavním přístavištěm Pražské paroplavební společnosti. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Zástupci společnosti Trade Centre Praha, která náplavky spravuje, se loni setkali s obyvateli okolí náplavek a provozovateli akcí na společné debatě. Během podzimu proběhla setkání se zástupci Prahy 2 a 5. „Výsledkem jsou nová pravidla pro výběr a pořádání akcí, která zavádějí takzvané tiché dny od neděle do úterý, stanovují konkrétní pozice pro provozování hudby nebo zpřesňují pravidla pro počet velkých akcí během sezony,“ říká Jiří Sulženko, kurátor pražských náplavek.

Konkrétně nové předpisy mluví o speciálních režimech. První z nich s názvem Ticho večer povoluje hudební produkce na lodích a v prostoru náplavek v pondělí a úterý večer pouze do 20 hodin. Další režim s názvem Ticho v neděli stanovuje zákaz hudební produkce po celou neděli.

Doposud se pořadatelé akcí a provozovatelé lodí a kobek řídili uzavřenou smlouvou a Provozním řádem přístavu Praha-jih. „Nová pravidla toto doplňují a rozšiřují s ohledem na počet akcí. Pravidla především nastavují transparentní kritéria pro výběr velkých akcí. Stanovují jejich limit tak, aby se konala maximálně jedna velká akce měsíčně mezi dubnem a zářím,“ upřesňuje kurátor Sulženko.

Nové předpisy vítá Jiří Š. Cieslar ze spolku Hraběnka z Podskalí. Ten v minulosti náplavky označil za nezřízenou hospodu. Cieslar ale zároveň dodává, že spokojen bude, teprve až pravidla začnou skutečně platit. „Slibů, že se nábřeží zklidní, bylo už hodně,“ připomíná. Podle něj by navíc mohly být normy ještě přísnější. „Například velké akce typu Auta na náplavce sem vůbec nepatří,“ říká Cieslar.

Kromě různých omezení mají pravidla přinést pořadatelům akcí i výhody. „Řeší například to, že náplavky lze využít ke komunitním akcím bez složité administrativy,“ říká kurátor. 

Kobky najdou nové využití už na jaře

Stavební práce na Hořejším nábřeží (Smíchov) by měly být dokončeny v květnu, na Rašínově nábřeží do června.

  • Na náplavkách přibudou toalety. Mají vzniknout v takzvaných kobkách.
  • Na nájem těchto malých prostor, u nichž nebude prodloužena dosavadní nájemní smlouva, bude vyhlášeno výběrové řízení. Při hodnocení návrhů bude kromě ceny kladen důraz i na koncepty, se kterými žadatelé přijdou. Obecně jsou prostory na Rašínově navržené jako galerie, částečně jako kavárny. Na Hořejším nábřeží vznikne řada nových veřejných kobek. Ty mají být využívány jako kavárny nebo ateliéry. V jednání je také například možnost, že v jedné z kobek vznikne originální pobočka městské knihovny. 
  • V roce 2020 mají také u Rašínova nábřeží kotvit plovoucí lázně.
Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek