metro.cz

Kam za doktorem po pracovní době? Prosek ruší pohotovost

  5:55
Lékařské vyšetření uprostřed noci. Pohotovostní služba funguje na sedmi místech.
Screeningové vyšetření by mělo absolvovat co nejvíc lidí, je to dobrá prevence. Ilustr. foto | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zítřek je posledním dnem, kdy lidé mohou využít lékařskou pohotovostní službu pro dospělé na Poliklinice Prosek. Ta je přitom vůbec posledním pražským pracovištěm tohoto typu ve správě nikoliv magistrátu, ale přímo městské části. Podle vedení radnice Prahy 9 však nyní došly peníze na provoz zařízení. Pokud budou tedy místní z devítky v budoucnu nuceni v nočních hodinách vyhledat pomoc lékaře, nejbližší pohotovost naleznou buď v Nemocnici Na Bulovce, nebo ve vinohradské nemocnici.

„Pohotovost na Poliklinice Prosek patřila k posledním mohykánům lékařské služby první pomoci zajišťované městskou částí. Protože se jí však nepodařilo získat finance z rozpočtu Prahy, ale ani z rozpočtu Středočeského kraje, svou činnost ukončuje. A to i navzdory tomu, že velká část pacientů ošetřovaných na prosecké pohotovosti je právě ze Středočeského kraje,“ informuje radnice Prahy 9 ve svém zpravodaji.

Všechny lékařské pohotovosti v hlavním městě ještě před jedenácti lety zajišťovaly samotné městské části. O náklady, které nezaplatilo veřejné zdravotního pojištění, se pak dělily s magistrátem. Tento systém však dle kritiků nebyl příliš efektivní, existovala totiž řada pracovišť s rozdílnou ordinační dobou i službami. Chyběla také kupříkladu návaznost další péče i hospitalizace.

Rozpočty městských částí i hlavního města tehdy za tato pracoviště dle radnice Prahy 9 platili až 69 milionů korun ročně. „Po několikaletém vyhodnocování se Praha rozhodla pro centralizaci, kdy jsou stanoviště lékařské pohotovosti umístěna ve velkých zdravotnických zařízeních, kde je kromě pohotovostního ošetření zajištěna i návaznost dalších zdravotních služeb,“ vysvětluje radnice Prahy 9.

Tento systém je dle magistrátu efektivní nejen z hlediska dostupnosti, ale i množství ošetřených pacientů. Na pohotovosti Praha každoročně přispívá částkou přesahující dvaadvacet milionů korun. Náklady se tedy během let snížily na třetinu.

Léčí i v noci

Lékařskou pohotovostní službu nadále poskytují tato zdravotnická zařízení.

  • Městská poliklinika Praha, Spálená 12, Praha 1
  • Všeobecná fakultní nemocnice, Ke Karlovu 2, Praha 2
  • Thomayerova nemocnice, Vídeňská 800, Praha 4
  • Fakultní nemocnice v Motole, V Úvalu 84/1, Praha 5
  • ÚVN – Vojenská fakultní nemocnice, U Vojenské nemocnice 1200, Praha 6
  • Nemocnice Na Bulovce, Budínova 67/2, Praha 8 (budova číslo 2)
  • Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Šrobárova 1150/50, Praha 10
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek