metro.cz

Pražské harpyje hledají posily

  9:40
Drsňačky z prvního týmu dívčího amerického fotbalu u nás umí s měkotami zatočit.
Pražské Harpyje v akci | foto: Libor VočadloMetro.cz

„Odmalička vás učili kopnout do míče či s ním hodit, ale už jste to zkoušeli se šiškou? Americký fotbal je úplně jiný sport, nelze ho k ničemu přirovnat a právě proto je tak lákavý.“ Takhle popisuje čerstvá členka týmu Prague Harpies Kateřina Heřmanová důvody, proč podlehla lásce k tomuto tvrdému sportu.

Pražské harpie dnes opět oblékají dresy, ramenní chrániče a helmy, aby si v rámci náborového tréninku v areálu Na Šancích vybraly mezi sebe nové členky. Jak říká rodačka z Teplic Kateřina, která v týmu nově působí na pozici quarterbacka, přijetím do týmu harpyjí se automaticky stáváte i členem fotbalové rodiny. „Tým mě přijal s otevřenou náručí. Ani dojezd sto kilometrů na každý trénink mi nemůže zabránit být hrdou členkou. Přesto, že jsme každá jiná, kryjeme si záda nejenom na hřišti, ale i mimo něj,“ říká.

Právě aktivit mimo hřiště mají Harpyje stále více. Kromě sportu se totiž rády zapojují do nejrůznějších dobročinných akcí.

Pravidelně například chodí darovat krev v rámci projektu s názvem Poteče krev. Jeho předloňský první ročník díky největšímu množství darované krve a připsaných dárců kostní dřeně s přehledem vyhrály, loni skončily na druhém místě.

„I letos opět plánujeme zaútočit na vrchní příčky. Vždyť jen za rok 2018 se nám podařilo darovat 33,33 litrů krve, 33 litrů plazmy a získat 25 nových dárců kostní dřeně,“ chlubí se dlouholetá členka týmu Kateřina Nekorancová s tím, že se tým pravidelně účastní také Nočního běhu pro Světlušku v pražské Stromovce.

Co se samotného sportu týká, výhoda amerického fotbalu je podle Harpyjí v tom, že jsou potřeba všechny typy dívek. Ať už je prý holka menší, vysoká, hubenější či korpulentní, pozic je na hřišti mnoho. Jedinou podmínkou je minimální věk sedmnáct let. Nyní hráčky do konce března pracují na své zimní přípravě, od začátku dubna se pak z Hostivaře přesunou na hřiště v Petrovicích. Náborových tréninků ještě Harpyje do konce dubna pár plánují. O ty je podle Nekorancové takový zájem, že se na ně chodí koukat i známé osobnosti.

„Jako speciální host si nábor tentokrát přijde vyzkoušet Tereza Raditsch v doprovodu své dcerky a manžela Marka Raditsche, známého z televizního pořadu MasterChef,“ říká Nekorancová.

Většina lidí má podle členek týmu Prague Harpies představu, že je americký fotbal pro ženy příliš drsný. Podle Nekorancové však jeho provedení v podání Harpyjí není zdaleka tak drsné, jako to v podání mužů. Komukoliv, kdo kdy viděl hostivařské hráčky trénovat, je však jasné, že by rozhodně s mnoha mužskými zamést podlahu uměly. A to nejen na hřišti.

„Dáváme si rány, ale nejdůležitější je udržovat si fyzičku, pravidelně trénovat, ale hlavně hrát s chutí a učit se novým věcem. Nejhorší je první rána, ty další postupně přestanete vnímat. Prostě to není ani škola vyšívání, ani totální vybíjená z amerických film,“ doplňuje Kateřina Nekorancová.

Vyrazte na trénink

  • Prague Harpies se na vás těší dnes od 19 hodin v areálu Na Šancích v Turínské 1.
  • Výstroj stojí kolem pěti tisíc korun, ze začátku si ji zájemkyně mohou půjčovat.
  • První měsíc tréninků je zdarma, poté se platí roční příspěvky.
  • www.prague-harpies.cz
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek