metro.cz

Větší foto
Slečny darovaly krev. | foto: Metro.cz

Pro Železný trůn krvácí nejen fanoušci seriálu

  11:11
Kampaň na podporu dárcovství krve probíhá ve vojenské nemocnici ve Střešovicích.

Celosvětově oblíbený seriál Hra o trůny se pustil do akce, která má za úkol přilákat nové dárce krve. Kampaň míří na fanoušky fantasy ságy, kteří se po odběru mohou vyfotit usazeni v replice Železného trůnu ze seriálu. Ten je umístěný v atriu pavilonu A v Ústřední vojenské nemocnici.

Za první dva dny kampaně přišlo krev darovat 98 prvodárců. Mezi nimi byli i studenti ČVUT Šimon a Jana. „O darování krve jsem přemýšlel už dřív, i díky této akci jsem se rozhoupal,“ uvedl Šimon. Ačkoliv nemá rád jehly, tak včera na transfuzní oddělení dorazil. Stejně jako další fanoušci vyslyšel výzvu „krvácej pro trůn“, která kampaň provází. „Určitě dorazím zase, však je to dobrá věc,“ přislíbil Šimon. Ten s sebou přivedl také Janu, která Hru o trůny nikdy neviděla. Stejně jako další prvodárkyně Michaela. „Odběr mě ani nebolel,“ svěřila se deníku Metro osmnáctiletá gymnazistka, která z dopoledního odběru vyrazila ještě do školy. 

Studentů bylo včera darovat několik desítek. Z toho má radost i primář oddělení hematologie a krevní transfuze Miloš Bohoněk. „Akci považuji za výborný nápad. Očekávám, že mimořádná popularita seriálu Hra o trůny se stejnou měrou zaslouží i o popularitu dárcovství krve, hlavně mezi mladými lidmi,“ věří Bohoněk. „Zvu proto všechny fanoušky seriálu, a ne jenom je, aby přišli krvácet, trůn za to rozhodně stojí,“ vyzývá.

Replika Železného trůnu bude ve vojenské nemocnici až do pátku 5. dubna. Odběry krve probíhají od sedmi ráno do půl jedné odpoledne. Více o kampani najdete na webu Krvacejprotrun.cz

Prolijte krev

Daenerys Targaryen, postava ze ságy Hra o trůny, se nebála a vstoupila do hořící hranice, aby pomohla na svět třem malým drakům. Tyrion Lannister se nebál a postavil se do čela armády, která měla před nepřítelem ubránit hlavní město říše, a to i přesto, že je o polovinu menší než většina mužů. A Jon Snow? Ten se rozhodně nebojí, však bojuje proti armádě nemrtvých. Daenerys, Tyrion i Jon mají pro strach uděláno, pro trůn už krváceli! Buďte jako oni, nebojte se! Vaše darovaná krev může někomu zachránit život. 

MAREK HÝŘ redaktor deníku Metro

Komentáře

zpět na článek