metro.cz
Pro turisty jsou tyto vozy zábava, pro Pražany někdy komplikace. | foto: MP PRAHA

Místní z Prahy 7 chtějí vystrnadit turistická vozítka. Vadí jim močení i polité nohavice

  13:31
Pojízdné šlapací bary s pípou a posezením až pro patnáct popíjejících turistů jsou nepopulární i mimo centrum metropole. Své o tom vědí také obyvatelé Prahy 7, kde se dosud nesmějí takzvaná pivní kola prohánět pouze v části Letenských sadů. Zákaz by se však měl podle řady místních rozšířit na celé území sedmičky.

„Bratr byl podruhé za tento rok polit, nehledě na obstrukce v dopravě, které šlapací bary způsobují. Je to úplná šílenost, a jakkoliv jsem jinak poměrně liberální, tak toto nehomologizované vozítko nemá na komunikacích co dělat,“ píše ve facebookové skupině Letenská parta Kryštof Petrusek. „Ideální by bylo zavést nějaké nepřímé formy omezení jako povinnost platit parkovné a tím tak provozovatelům tuto činnost znechutit,“ dodává.

Zákaz takzvaných pivních kol by měl začít platit zhruba v polovině letních prázdnin. Vozítka servírující alkohol skupinám turistů dle dohody magistrátu a radnice Prahy 1, jež opatření iniciovala, nebudou smět na většinu území Pražské památkové rezervace v Praze 1 a 2. O finální variantě se teprve jedná. Pražský zastupitel a radní Prahy 7 pro dopravu Ondřej Mirovský již podle svých slov jen čeká na to, až se bude moci k zákazu pivních kol přidat i sedmá městská část.

„Nyní čekáme na dopis od magistrátu. Na ten bych chtěl reagovat rozšířením zákazu i na větší území Prahy 7 než aktuální park na Letné. Myslím, že si Praha zasluhuje kultivaci turismu, a toto je další krok,“ píše Mirovský na Facebooku.

Hlučící turisté, kteří se na vozítkách často řítí po chodnících nekontrolovatelnou rychlostí, obtěžují i návštěvníky Letenských sadů – přesto, že jim má již sedm měsíců bránit ve vjezdu zákaz. Radnice sedmičky zde nechala na začátku srpna loňského roku rozmístit značky, které omezují šířku pro vjezd kol na 1,2 metru. Tento parametr pivní kola rozhodně nesplňují. Podle místních ale omezení příliš nepomohlo.

„Dnes se jezdilo po celé Letné o sto šest,“ píše na Letenské partě Ludmila Altnerová. „Motorky, do toho chodci a děti na kolech s helmami, moc na pohodu mi to nepřijde,“ souhlasí Marek Stadler.

Komentáře

zpět na článek