metro.cz

Z kontejnerů se bude jíst i letos. Zapojí se Smíchov

  7:52
Tržiště a restaurace složené z velkých přepravníků se znovu otevírají u Masaryčky, ve Stromovce i u Pragovky.
Containall je sezonní kulturní centrum zaměřené na prezentaci neziskových organizací. | foto: Containall

U Masarykova nádraží bude možné jíst z kontejnerů. Tímhle sdělením loni zaujal řadu Pražanů tým organizátorů projektu Manifesto. Ten zde, na dohled od Florence, otevřel kontejnerové tržiště s bistry, designovými butiky, knihkupectvím i kinem. Projekt měl u Pražanů takový úspěch, že se sem netradiční tržiště před pár dny vrátilo.

Kontejnery

27

Tolik kontejnerů bude letos tvořit tržiště Manifesto. Působit zde bude celkem 16 provozovatelů bister a restaurací.

„Manifesto loni navštívilo na 650 tisíc lidí, což odpovídá téměř polovině Prahy. O našem gastronomickém zjevení pod magistrálou psaly The New York Times i Monocle. Laťka pro druhou sezonu je ještě výše,“ říká Radka Ondráčková z reSITE – neziskové organizace stojící za Manifestem. Projekt, který se inspiroval londýnským Boxparkem a TimeOut Marketem v Lisabonu, vznikl na místě, kde má v budoucnu vyrůst projekt společnosti Penta. Ačkoliv se i zástupci této firmy k záměru marketu stavěli skepticky, nakonec jej na svém pozemku loni nechali. Zakladatel projektu Martin Barry tehdy avizoval, že se kontejnerové tržiště po dvou letech přesune na jiné pražské místo.

Manifesto se bude stěhovat nejdříve za rok

  • Jak dlouhá je naděje marketu na setrvání na stávajícím pozemku u Masarykova nádraží? Podle Petra Paličky ze skupiny Penta odtud Manifesto nikdo nevyhodí minimálně do konce tohoto roku.
  • „Neumíme si představit lepší dočasné využití pozemku u magistrály, než je koncept Manifesto. Z přátelství  jsme místo pronajali zakladateli projektu Martinu Barrymu do doby, než tady začneme stavět. A to v tomto roce určitě nebude. O kontejnerové gastro oáze se ví už i v zahraničí, turisté i místní o zážitky v Manifestu letos určitě nepřijdou,“ říká Palička.
  • Manifesto loni dle organizátorů zasáhlo okolo čtyř milionů uživatelů. Jedná se o první cashless místo v Česku, tedy to, kde lze platit pouze kartou.
  • Šest měsíců stačilo k tomu, aby jejich místní market sklidil cenu za nejlepší zákaznický zážitek v prestižní soutěži Obchodník roku. 

Podle Radky Ondráčkové je zatím jisté jen to, že se bude Manifesto ještě letos rozšiřovat. „Chystáme se expandovat na Smíchov. Zatím nemohu říct bližší detaily, jen potvrdit Smíchov a že to bude letos. Dosud probíhají jednání,“ dodává pro Metro Ondráčková.

Sezonní kulturní a gastronomické centrum, jež se zabydlelo v několika stavebních kontejnerech, ale neslaví úspěch jen v centru metropole. Velké oblibě se těšil Containall – areál, kde bylo v loňském roce možné v Královské oboře koukat na filmy v letním kině, zúčastnit se různých workshopů, zasportovat si či se jen najíst a napít s přáteli. Projekt se sem podle organizátorů vrátí zhruba v polovině tohoto měsíce.

„Naším cílem je obohatit letní kulturní scénu hlavního města a nabídnout jeho obyvatelům zdarma kulturní program pod širým nebem. Kromě kulturních akcí je u nás možnost i širokého sportovního vyžití. Podařilo se nám zprovoznit jedno nohejbalové a dvě beachvolejbalová hřiště. Na místě je možnost zahrát si ping-pong, na baru si zapůjčit pétanque nebo švédskou hru kubb. Dvakrát týdně u nás probíhají lekce jógy,“ láká k návštěvě tým Containallu.

Ten bude mít letos pobočku také na Letné. Kulturní centrum Stalin, jak je organizátoři nazývají, však nesídlí v kontejnerech. Jeho akce se odehrávají u ikonického kyvadla pod širým nebem. „Program je koncipován od úterý do neděle. Vstup je na veškerý program zdarma,“ doplňují organizátoři.

Desítky speciálních piv i čerstvé jídlo podávané z kontejnerů si může dát také v Praze 9. V areálu Pragovka v Kolbenově ulici je totiž již třetí týden od středy do neděle otevřena improvizovaná zahrádka pro fanoušky pivních speciálů s názvem Permanent. „Když nepadají trakaře, máme otevřeno od šestnácti do dvaadvaceti hodin, o víkendu začínáme už ve dvanáct! Takže k nám můžete přijít i poobědvat. Kulturní scéna Permanentu, která už dnes k Pragovce patří, osloví workshopy, výstavami, koncerty. Debaty o pivu se sládky, s přáteli i s kolegy,“ popisuje kouzlo místa tým Permanentu. 

Areál je originální také tím, že je zde na čepu tradičně k dispozici dvanáct druhů nejrůznějších pivních speciálů. Bude-li to někomu málo, mají tu i desítky druhů lahvových piv z českých i světových pivovarů. Projekt si zde místní obyvatelé pochvalují již druhým rokem. Jestliže tu totiž ve večerních hodinách klesne teplota příliš nízko, mohou se zde na rozdíl od Manifesta či Conteinallu ohřát u opékání špekáčků na malých ohništích v kovových barelech. „Vaše chuťové buňky se pak chytnou kolem ramen a budou tancovat v kruhu,“ doplňují žertem organizátoři Permanentu na svém webu. 

Jak to vidím já

Z kontejneru

Když loni začátkem léta vyrostlo u Masarykova nádraží tržiště složené ze sedmadvaceti kontejnerových přepravníků, ťukal si na čelo nejeden Pražan. Někteří mysleli, že jde o způsob propagace společnosti Penta, jiní si projekt automaticky spojili se stylem londýnských streetfood marketů. Osobně jsem tenhle počin zprvu považoval za hipsterskou obdobu výtoňské náplavky, kde sice není žádná řeka, zato tu můžete (dokonce musíte) platit kartou. Otevřeně přiznávám, že si to občas myslívám dodnes. Prázdná parcela pod magistrálou, malá část Stromovky či Pragovka mi však připadají jako vcelku vhodná místa, kde rozbít kontejnerový tábor. Lidé tu jsou na trochu toho rušna zvyklí, a pokud vyloženě netrvají na pivu či sklence vína pod čtyřicet korun, přijdou si tu na své. Velký otazník však nyní visí nad místem, kam se letos rozroste další pobočka Manifesta. Zástupci kontejnerového marketu jsou tajemní jako hrad vKarpatech a opatrně ukazují směrem na Smíchov. Radnice se pro jistotu nevyjadřuje vůbec. Nedivil bych se, kdyby další kontejnery vyrostly kousek od Vltavy. Smíchovský brownfield či volná parcela vedle školky u Nádražní ulice totiž nejspíš nebudou pro organizátory dost „cool“.

Filip Jaroševský, redaktor deníku Metro

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek