metro.cz

V parku na Střížkově mají vyrůst byty. Místní jsou proti

  7:37
Obyvatelé Prahy 9 bojují za záchranu zeleně peticí. „Stávající prostor s dětskými hřišti zůstane zachován,“ tvrdí zastupitelé.
Takto by podle žadatelů a signatářů petice mohl do budoucích let vypadat park Střížkov. | foto: Petiční výbor Park Střížkov

Přijde Střížkov o svou zeleň? Touhle větou začíná text petice, kterou v minulých dnech nacházeli obyvatelé Proseka a Střížkova ve svých poštovních schránkách. Píše se v ní, že před několika týdny vydala devátá městská část souhlasné stanovisko k žádosti o změnu územního plánu. Ta by podle petentů v budoucnu umožnila, aby se pozemek při Lovosické ulici, který nyní vlastní developerská firma Finep, v budoucnu změnil z funkční plochy parku a historické zahrady na stavební parcelu.

„Řešením je naopak tuto zelenou plochu pojmenovat Park Střížkov a pak ji kultivovat, udržovat a užívat v souladu s potřebami obyvatel tohoto sídliště,“ uvádí pro deník Metro petent Josef Platil.

Podle zjištění deníku Metro sice zastupitelstvo Prahy 9 schválilo souhlasné stanovisko k žádosti o změnu územního plánu, stávající park s dětskými hřišti má však zůstat zachován.

Podle místostarosty devítky Marka Doležala se totiž změna územního plánu týká hlavně části pozemků, kde se již se zástavbou vždycky počítalo, a jako taková v budoucnu naopak zkrotí plány developerů.

„Nyní zde není stanoven žádný koeficient, což prakticky znamená, že by tyto pozemky mohly být maximálně zastaveny a zahuštěny, a to jak výškově, tak objemově. Sloučením pozemků tu vznikne ucelená lokalita s omezeným koeficientem možné výstavby, kde bude případná budoucí výstavba rozvolněná a s dostatkem zeleně na pozemcích,“ vysvětluje v místním zpravodaji Devítka Doležal a dodává, že městská část se naopak snaží zelené plochy Proseka a Střížkova chránit. Projednávání změn územního plánu podle něj navíc potrvá ještě řadu let.

Zeleň versus stromy

  • Garáže a parkoviště měly změnou územního plánu začít vznikat také při Zásadské ulici, kde je nyní travnatý povrch. Zastupitelstvo však se změnou na svém posledním zasedání nesouhlasilo. l 
  • Otázkou také stále zůstává, jak to dopadne se zástavbou Vysočan. V ulici Freyova, hned u náměstí OSN, totiž již roky plánuje realitní skupina CPI Property Group vystavět trojici pětipatrových domů. Těm by pak vévodila ještě vyšší kancelářská budova s obchody v přízemí. 
  • Místním se projekt nezamlouvá a věc několikrát projednávali i s radnicí Prahy 9. S developerem se jedná.

Ne všichni zastupitelé Prahy 9 mají ale o zástavbě proseckých pozemků stejně optimistickou představu jako místostarosta Doležal.

Podle radního devítky Oldřicha Brojíra budou prvními problémy, které se zástavbou přijdou, především rapidní zhoršení dopravy a nedostatek parkovacích míst. „Absence navazující občanské vybavenosti nám neumožňuje podpořit podobné změny v naší městské části. Jak ukazuje petice Za koncepční ochranu zeleně na území Prahy 9, nejsme jediní. Problémy se dají ještě řešit. Ztráta zeleně je ale neřešitelná,“ konstatoval na téma střížkovské zástavby Brojír.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek