metro.cz
Vizualizace z parku | foto: Praha 12

Pán prstenů. Dvě věže však v Kamýku nechtějí

  6:33
Zastupitelé jsou proti zahušťování sídliště v Praze 12. Developery do této městské části láká budoucí metro.

Když se řekne „dvě věže“, řada lidí si vybaví stejnojmennou fantasy knihu od spisovatele J. R. R. Tolkiena a film podle ní natočený, Pán prstenů: Dvě věže. Na sídlišti Kamýk ve dvanácté městské části ale toto označení znamená podle místních něco mnohem zlověstnějšího. Developerská firma Trigema se tu totiž chystá vystavět dva bytové věžáky o čtrnácti a osmnácti patrech. Podle místostarostky Evy Tylové se místní radní proti tomuto záměru stavějí, jak jen mohou.

„Stavba zhorší podmínky osvětlení v okolních bytech, již nyní neúnosnou dopravní situaci a problém s nedostatkem parkovacím míst. Kvůli budově se mají také kácet vzrostlé stromy. Okolí budovy je pak navrženo s řadou bariér, takže ztíží cestu lidem na zastávku i na zdravotní středisko, což bude problém zvláště pro seniory a handicapované, “ říká pro deník Metro Tylová.

Trigema s názory radnice nesouhlasí. Podle tiskového mluvčího společnosti Radka Poláka, který se vyjádřil pro Blesk.cz, projekt „respektuje podmínky dané pro stabilizované území“, což developer dokládá vypracovanou územní studií od nezávislého subjektu, kterým je společnost Qatra Architektura.

Rada městské části před pár dny schválila odvolání proti vydanému územnímu rozhodnutí ke stavbě bytového domu. I podle tiskových zpráv dvanácté městské části se zde radním vrylo pod kůži označovat projekt jako „dvě věže“. Další kroky proti stavbě bude ještě muset posvětit magistrát. Radním dvanáctky hraje do karet především fakt, že projekt, jenž má vyrůst na místě dvou stávajících dvoupodlažních domů, má příliš mnoho pater. „Kdyby jich měl o něco méně, šlo by z hlediska stavebních podmínek o dotváření takzvané stávající urbanistické struktury. Územní plán totiž momentálně nepředpokládá významný rozvoj, jakým jsou věžáky a la Pán prstenů. Takhle to developer prohraje,“ okomentoval deníku Metro situaci čtenář Pavel, který na Kamýckém sídlišti žije s rodinou zhruba tři roky.

Zastupitelé Prahy 12 se proti zástavbě Kamýku nestavějí poprvé. V těsném sousedství tu totiž v budoucnu vznikne stanice metra D Libuš. To z Kamýku, jež má nyní kolem pěti tisíc obyvatel, dělá pro developery lukrativní lokalitu číslo jedna. Nové developerské projekty se tu rodí v takové míře, že se místní obyvatelé před rokem rozhodli bránit peticí u pražských zastupitelů. Ti přijali usnesení, podle kterého vzniká studie lokality, jež by měla v budoucnu pohlídat, aby měli místní k dispozici dostatek míst ve škole, školce a spolu s novou výstavbou vznikl také prostor pro kulturní a komunitní aktivity. Podle zdejšího obyvatele Aleše Herzoga ale nemají místní ani tak zdaleka vyhráno.

„Bohužel se i dva pozemky na našem sídlišti dostaly mezi šest set pozemků vytipovaných, kde by šlo stavět družstevní bydlení. Tipuji psí loučku u Smolkovy ulice a trojúhelník se stromy před Cuřínovou a nebo pozemky vedle kotelny Pavlíkova,“ doplňuje Herzog ve facebookové skupině Sídliště Kamýk, Praha 12.

Komentáře

zpět na článek