metro.cz

Svět knihy zve na titulní ročník

  7:00aktualizováno  17:14 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Paměť a vzpomínky, Latinská Amerika i nobelisté Mario Vargas Llosa a Herta Müllerová. Od 9. do 12. května 2019 zaplní výstaviště v Holešovicích 25. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Svět knihy zve na titulní ročník | foto: Svět knihy, s.r.o.

Tuzemským čtenářům představí tvorbu desítek autorů z Česka i zahraničí, kteří do Prahy zavítají osobně. Výjimečnou událostí bude jistě setkání s dvěma významnými spisovateli oceněnými Nobelovou cenou za literaturu: Hertou Müllerovou a Mariem Vargasem Llosou. Původem peruánský literát reprezentuje hlavního hosta jubilejního ročníku, jímž je Latinská Amerika. Zásadní pozornost letošního programu je pak věnována tématu Paměti a vzpomínek.

Přítomnost Herty Müllerové a Maria Vargase Llosy na Světě knihy Praha je vyvrcholením několikaletého jednání. Jejich účast na 25. ročníku bude bezesporu patřit k literárním událostem roku, Llosa díky pozvání organizátorů veletrhu dokonce zavítá do Česka poprvé. Oba autory lze bez nadsázky označit za spisovatelské hvězdy, jejichž tvorba překročila hranice domovských zemí, jak dokládá i Nobelova cena za literaturu. Německá prozaička a básnířka ji obdržela v roce 2009, latinskoamerický literát o rok později. Čeští čtenáři budou moci tyto osobnosti poznat nejen při debatách, ale také prostřednictvím nových překladů jejich děl, která u příležitosti 25. Světa knihy Praha vycházejí. Nakladatelství Argo připravilo Llosovy romány Chvála macechy (Elogio de la madrastra) a Pětinároží (Cinco esquinas), první z textů v překladu Jana Hlouška, druhý Anežky Charvátové, v nakladatelství Bourdon pak vychází v překladu Ivety Gonzálesové autobiografická kniha Volání kmene K dříve přeloženým knihám Herty Müllerové přibude titul Liška lovec (Der Fuchs war damals schon der Jäger). Na pulty ho uvádí Mladá fronta v překladu Radky Denemarkové.

Mario Vargas Llosa a Herta Müllerová se také sejdou na společném večeru, který je plánován na 11. 5. v kině Lucerna. Moderace se ujme Jakub Železný a téma debaty se zaměří na význam literatury pro hlas svobody i politický boj. „Obě tyto osobnosti spojuje výrazné politicko-společenské angažmá, očekávám debatu, která výrazně přesáhne rámec literatury. Což je přesně směr, jímž se chceme ubírat, stejně jako ostatní knižní veletrhy ve světě chceme být především festivalem myšlení,“ uvedl ředitel veletrhu Radovan Auer. Příspěvkem k tomuto přesahu je i hlavní téma letošního ročníku, jež se zaobírá Pamětí a vzpomínkami. Dramaturgie Světa knihy Praha je pojímá co nejšířeji: od orální historie přes memoárovou literaturu až po vztah k dějinám obecně.

Letošní Svět knihy Praha návštěvníkům přinese ale i široký přehled současné evropské literatury. Například hlavní téma Paměť a vzpomínky se odráží i v tvorbě španělského spisovatele Javiera Cercase a irského prozaika Johna Banvillea, nositele ceny Man Booker Prize. Pozvání na veletrh přijal i francouzský autor Bernard Minier, jenž je hvězdou detektivního žánru. Na Světu knihy Praha se tedy můžeme těšit hned na „trio“ hvězdných autorů thrillerů – Roberta Bryndzu, Tima Weavera a zmiňovaného Bernarda Miniera. Díla Francouze Alaina Finkielkrauta a rakouského literáta Roberta Menasseho zase svědčí o zájmu těchto tvůrců o širší, evropský kontext. Ten na 25. ročníku návštěvníkům nabídne také mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha, a to v novém pavilonu Café Evropa. Vyhrazen je debatám o evropské literatuře i myšlení. Svět knihy Praha chce tímto projektem akcentovat příslušnost české literatury a kultury k evropskému kulturnímu i myšlenkovému prostoru.

zpět na článek