metro.cz

Přehlížené umění v metru dostane publikaci. Kniha může sloužit i jako nevšední průvodce

  8:19
František Bílek nebo Eva Heřmanská, to jsou jména, která si mnozí z nás spojí s výtvarným uměním, ale už málokdo se stanicemi pražského metra. To by mohla změnit připravovaná kniha historika umění Josefa Šrejmy o často přehlížené části podzemí, na jejíž vydání je možno přispět ještě dnes v crowdfundingové internetové sbírce pod názvem Umění a metro.
Mozaika Vítězný únor na Staroměstské | foto: ARCHIV JOSEFA ŠREJMY

Čtenáři se mohou těšit na přibližně 270 stran fotografií a odborného textu s architektonickým popisem a ikonografickým rozborem stanic s výtvarnými díly v rozmezí let 1974 až 1994 včetně výzdoby přilehlých podchodů a okolních prostranství. „Kniha se rovněž zabývá nerealizovanými díly a artefakty, které byly zničeny, zakryty či odstraněny. Zároveň je zde popsána problematika výtvarných soutěží a jejich účastníků,“ upřesňuje Šrejma.

Praha je totiž jedinou evropskou metropolí, která nedisponuje vlastní výtvarnou monografií metra. „Kniha je proto určena jak pro výtvarné teoretiky, tak pro širokou veřejnost, milovníky umění i pro zájemce o dopravní historii. Navíc může sloužit jako turistický průvodce,“ uzavírá Šrejma. 

Kniha se bude zabývat aktuálními i odstraněnými díly

  • Stanice pražského metra prošly mnohými změnami.
  • Vestibul na Náměstí Míru zdobil unikátní světelný objekt, který měnil barvy dle počtu lidí. Ten byl v 90. letech odstraněn kvůli umístění trafiky a sázkové kanceláře.
  • Ikonické hliníkové obklady na áčku má na svědomí tehdejší hlavní architekt podzemní dráhy Jaroslav Otruba.
Autor:
zpět na článek