metro.cz

Organický odpad jako poklad. Zbytků vás zbaví žížaly

  17:43
Kompost s několika desítkami pilných žížal si jen málokdo představí jako designový doplněk domácnosti. O osvětu se se svou novou výzvou Žiju kompostyl pokouší pražský spolek Kokoza. Nabádá především k zapojení kompostování do běžného životního stylu, a to i v prostředí městského bytu.
Vermikompostér si můžete vyrobit doma. | foto: Kokoza

Projekt spustili v kavárně Vnitroblock za účasti Báry Polákové, která jako symbolicky první zapojená převzala od organizátorů bytový žížalí kompostér. „Vyrůstala jsem na vesnici a štve mě, když vidím, kolik se ve městě vyhodí organického odpadu tam, kam nepatří. Už dlouho o takové recyklaci přemýšlím. Kampaň je pro mě teď naprosto ideální,“ říká herečka.

Organické zbytky tvoří až čtyřicet procent směsného odpadu, který následně končí na skládkách, kde se mění ve skleníkové plyny. „Češi jsou úžasní v tom, jak důsledně dokážou třídit, ale poslední dobou to úplně nestačí. Zhruba polovina Čechů totiž netřídí ten přírodní typ odpadu, který je úplně nejlépe recyklovatelný, a navíc dále použitelný,“ uvádí Gábina Bártová, jedna ze zakladatelek projektu.

Vermikompostéry neboli žížalí kompostéry se vejdou do každé domácnosti

  • Recyklovat se s pomocí žížal dají kromě gastroodpadu i jiné věci.
  • Poradí si například s kartony od vajec, ruličkami od toaletního papíru nebo slupkami exotického ovoce.
  • Odpad nijak nezapáchá a první kompost lze sklízet už po pár týdnech.
  • Žížaly lze sehnat na internetu a mnohdy zadarmo.
  • Někteří designéři vyrábějí také vizuálně zajímavé kompostéry. 
Autor:
zpět na článek