metro.cz

Místa pro taxikáře skončí. Vybízela k okrádání turistů, míní radní

  12:47
Vyhrazená stanoviště taxislužeb zmizí z centra. Místa označená cedulemi s rukou se zdviženým palcem a­ nápisem Fair Place radní ruší kvůli nízkému zájmu o ­jejich pronájem. Z celkových 29 míst jich je v současnosti zasmluvněno jen pět. Podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra svou roli sehrál také nástup mobilních aplikací proměňujících způsob objednávání placeného odvozu.
Adam Scheinherr | foto: FB/Adam Scheinherr

„O stanoviště není zájem a ­ti, co o ně zájem mají, často nepodnikají čestně. Lukrativní místa pro taxíky v centru tak vybízejí k okrádání zahraničních cestujících. Podvodným řidičům stačí vyčkat na několik turistů a mají vyděláno,“ píše Scheinherr na svém Facebooku.

Na stanovištích u křížení Václavského náměstí s Jindřišskou ulicí se během čtyř let udělalo celkem čtyřiadvacet takzvaných namátkových „mystery shoppingů“. „Taxíky se svezli magistrátní figuranti, a pouze pět z nich nebylo úmyslně předražených. Ve dvou případech měl taxikář jet za 82 korun a chtěl 500 korun,“ dodává náměstek.

Místa, jež byla následně pronajímána soukromým správcům, začal magistrát zavádět v roce 2002. O pět let později je označil cedulemi ve tvaru ruky se zdviženým palcem a nápisem Fair Place. Městu postupně zbyla pětice správcovských stanovišť s ročním výnosem zhruba téměř tři a půl milionu korun.

Podle dokumentu, který včera schválili radní, bude přínosem zrušení stanovišť to, že se uvolní místa pro jiná využití. Změna si navíc nevyžádá žádné zvláštní náklady. Ruce se uvolní také strážníkům, kteří měli pořádek na stanovištích na starosti. Nevýhodou budou finanční ztráty. „Z našich analýz je zřejmé, že dochází k útlumu využívání taxi stanovišť. Minimální kapacita stanovišť je výrazně vyšší než počet žádostí o ně,“ doplňuje Scheinherr. Praha v­ minulosti původně nabízela k pronájmu až 45­stanovišť. Kvůli naprostému nezájmu jich bylo 16 převedeno jako stanoviště bez správce a­zbývajících 29 bylo pronajato za 12,3 milionu korun ročně. Postupně odešlo dalších 22 správců a dalším dvěma skončily nájemní smlouvy.

Hlavní město je plné nástrah a podvodníků číhajících na nicnetušící cizince i nepozorné krajany. Na nepoctivé směnárníky i taxikáře si v minulosti několikrát posvítil novinář Janek Rubeš.

„Kdybychom jen odmontovali směrovky ke zlodějským taxíkům na hlavním nádraží, zachránili bychom denně peníze stovkám turistů,“ dal se pro deník Metro slyšet Rubeš již před dvěma lety. Tehdejší vedení města ale v té době razilo opačnou strategii. Než aby cedule odstraňovalo, instalovalo nové, které měly před podvodnými taxikáři varovat.

Práce Janka Rubeše při odhalování podvodníků v pražském centru si povšiml i­ Český literární fond. Minulý měsíc mu udělil cenu Novinářská křepelka.

Rubešovy zásluhy o informovanost o podvodných řidičích vnímá i mnoho Pražanů. Na Scheinherrově Facebooku se tak po oznámení zrušení stanovišť objevil i zajímavý návrh: „Myslím, že by na každém uvolněném místě měla vzniknout socha Janka Rubeše v nadživotní velikosti!“ napsal uživatel Tomáš Benjamin Vojtíšek.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek