metro.cz

Hlasité slavící turisty ohlídá horká linka i měřič hluku

  5:40
Turistická sezona je v plném proudu. Pronájmy bytů přes Airbnb jsou čím dál populárnější. Co ale dělat, když sousedův byt obývají hlučné partičky, které neberou ohledy? Odpovídá Zuzana Benešová – řídící partner společnosti Seven Keys, která spravuje a pronajímá na Airbnb přes šedesát bytů v centru Prahy.
Zuzana Benešová | foto: Archiv

Pokud soused pronajímá byt a nájemci dělají rámus, co mohu dělat? Volat policii?
Sousedé by měli mít kontakt na majitele bytu nebo osobu, která pronájmy v bytě provozuje. Ta pak musí hosty kontaktovat, popřípadě do bytu jet osobně a danou situaci okamžitě vyřešit. Pokud se člověk rozhodne pro krátkodobé pronájmy, musí si uvědomit, že je s tím spojeno mnoho povinností. Jednou z nich je nutnost být neustále na telefonu. My máme nonstop telefonní linku, kam se nám dovolají nejen hosté, ale právě i sousedé v případě nějakého problému.

Mohou být nájemci nebo i pronajímatel například sankcionováni za to, že svým chováním ruší sousedy?
Doporučuji především jasně stanovit pravidla, se kterými hosté musí souhlasit, pokud si byt rezervují. Za jejich porušení pak ubytovatel může udělit finanční pokutu. Tuto částku doporučuji zcela nebo částečně nabídnout společenství vlastníků jako kompenzaci za způsobené problémy. V Seven Keys jsme například zavedli pokutu 200 EUR v případě nedodržení nočního klidu. Je to částka natolik vysoká, aby turisty odradila od případných večírků v bytě. Za poslední rok se nám stalo jen dvakrát, že jsme hosty museli penalizovat.

Může i sám pronajímatel něco udělat, aby zlepšil komfort sousedům? Napadá mě měřič hluku přímo v bytě.
Zásadní je nedělat ze svého bytu levnou ubytovnu, která přiláká problémové hosty. Hezky zařízený šedesátimetrový byt pro dvě až čtyři osoby přináší větší příjem, než kdybyste do stejného bytu umístili palandy a ubytovali více lidí. Vyšší cena za pronájem navíc odradí skupinky, kteří se jezdí do Prahy opíjet. Dále musí být hosté jasně informováni o pravidlech domu, jako je dodržování nočního klidu, ale také třídění odpadu, zamykání hlavního vchodu apod. Instalace měřiče hluku je také možnost, která dobře funguje. Nicméně je to vždy na hostiteli, ten musí ohlídat, aby jeho hosté nijak nerušili sousedy. Hostitel by měl být k zastižení ve dne i v noci, aby se měli sousedé kam obrátit.

Nemohou tyto opatření odradit turisty? Přece jen může měřič hluku trochu působit jako šikana.
Nemyslím si. Turisté jsou zvyklí, že bydlí v rezidenčních domech, kde platí nějaká pravidla. Za čtyři roky, co poskytujeme služby pro krátkodobé pronájmy, jsme zřídkakdy museli řešit nějakou vyhrocenou situaci. Většina turistů jsou obyčejní lidé jako my, kteří jedou poznat Prahu. Určitě neberou jako šikanu dodržování domovního řádu či nainstalované měřiče hluku. Hosty spíše vytočí, když není v bytě perfektně uklizeno nebo s nimi pronajímatel nekomunikuje.

Chystají se ohledně Airbnb či jiných ubytovacích služeb nějaké novinky? 
Od příštího roku by se měl zvýšit ubytovací poplatek, který se bude vztahovat i na Air- bnb a další ubytovací platformy. O konkrétní částce se teprve jedná. Nicméně jako zásadní vidím kontrolu a způsob placení těchto poplatků. Ten, kdo je za své hosty doposud neodváděl, je patrně nezačne platit, když se částka výrazně zvýší. Především ale kvůli tomu, že je to administrativně a časově dost náročné. 

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek