metro.cz

3 věci, které může udělat ČR do konce roku pro ochranu klimatu

  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Slýcháme, že ti kdo protestují proti změnám klimatu, nenavrhují žádné dosažitelné cíle, že pouze “obchodují se strachem”. Není to pravda. Nyní naši politici rozhodují ve třech kauzách, které mohou pomoci k dosažení tolik potřebné klimatické neutrality a přispějí k ukončení naší závislosti na uhlí.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

3 věci, které může udělat Česká republika do konce roku pro ochranu | foto: Greenpeace Česká republika, z.s.

1. Utlumit těžbu ve velkolomu Bílina

Velkolom Bílina v Ústeckém kraji patří k největším dodavatelům hnědého uhlí v ČR. V situaci, kdy českou krajinu decimuje vedro a sucho vyvolané klimatickou krizí a řada odborníků hovoří o nutnosti okamžitě snižovat emise skleníkových plynů, se ovšem těžba uhlí v Bílině neutlumuje. Ministerstvo životního prostředí naopak povolilo prolomení těžebních limitů. Po rozšíření dolu Bílina by se vypustilo do ovzduší 11,5 milionu tun CO2 ročně. Těžba mimo to obtěžuje své okolí hlukem a prachem, dolování převrátí naruby kilometry krajiny a zničí se nenahraditelné, biologicky cenné lokality. Greenpeace požaduje neprolamovat nově limity těžby a dolování v Bílině utlumovat podle původních plánů.

2. Neprodávat elektrárnu Počerady, ale urychleně ji zavřít

Hnědouhelná elektrárna Počerady je nejhorší elektrárnou ČEZ z hlediska znečištění a zdravotních nákladů. V roce 2018 vypustila do atmosféry přes 5,5 milionu tun oxidu uhličitého, tedy tolik množství emisí, kolik vyprodukují všechna nákladní auta v ČR. V době, kdy je Česko sedmým největším vývozcem elektřiny na světě, není problém největšího znečišťovatele životního prostředí okamžitě uzavřít. Opci na nákup elektrárny má společnost Sev.en, patřící miliardáři Pavlu Tykačovi, která se ji pokusila koupit již dvakrát. Pokud dozorčí rada ČEZ do konce prosince nezasáhne, získá ji soukromá firma, která chce prodloužit její provoz o desítky let. Greenpeace požaduje, aby ČEZ své uhelné elektrárny neprodával, ale aby je v zájmu české společnosti a zdraví obyvatel je co nejrychleji odstavoval.

3. Nedávat výjimky starým elektrárnám a zavírat je

V roce 2021 začnou platit přísnější limity pro znečišťování ovzduší. České uhelné elektrárny jsou zastaralé, špinavé a limity neplní. Budou si tedy žádat o výjimky, aby mohly dál znečišťovat vzduch a vypouštět skleníkové plyny. Úředníci Pardubického kraje už takovou výjimku udělili elektrárně Chvaletice. Greenpeace nesouhlasí s udělením výjimek z emisních limitů a požaduje důslednou péči o zdraví obyvatel a čistotu vzduchu, který dýchají. Hnědouhelné elektrárny, včetně té ve Chvaleticích, můžeme začít zavírat už nyní.

Souhlasíte s námi? Připojte se k petici vládě www.spoluproklima.cz

zpět na článek