metro.cz

Butovice, Roztyly i Kamýk. Pražané tu nechtějí věžáky

  11:19
Mrakodrapy v metropoli prosazují nejen developeři, ale i architekti a místní. U mnoha budov je již rozhodnuto.
Budova má v nejvyšším bodě nabídnout veřejně přístupnou vyhlídku, kam se návštěvníci dopraví výtahem. | foto: Reprofoto/Youtube: TOP TOWER

Když se řekne „dvě věže“, mnoho Pražanů si vybaví stejnojmennou fantasy knihu od spisovatele J. R. R. Tolkiena. Na sídlišti Kamýk ve dvanácté městské části však toto označení ještě donedávna znamenalo něco poněkud vážnějšího – developerský projekt společnosti Trigema. Chtěla tu postavit dva bytové věžáky o čtrnácti a osmnácti patrech.

Jejímu záměru však před několika dny zabránilo rozhodnutí ministerstva pro místní rozvoj. Výškové budovy by podle něj nezapadly do panoramatu sídliště. Mnoho místních, kteří do té doby vesměs svorně protestovali proti zástavbě, však krátce poté jako by změnilo názor. Deník Metro dokonce hovořil i s těmi, kterým by se dvojice mrakodrapů v sousedství vyloženě zamlouvala. „Zprvu jsem byl proti, ale nakonec je to škoda, že tu domy nevzniknou. Sídliště by nenarušily, ale naopak ozdobily. V Praze by měly na správných místech vznikat vysoké budovy,“ říká čtenář Pavel, který na Kamýckém sídlišti žije s rodinou něco přes tři roky.

Butovický Titanic
Na tom, že hlavní město výškové budovy potřebuje, se shodují nejen developeři, ale i přední čeští architekti. Debatu o nutnosti nebát se v metropoli tohoto trendu, rozvířil v posledních dnech nejen Polyfunkční dům Kamýk, jak se dvě věže správně nazývají, ale také Top Tower. Tak se jmenuje 135 metrů vysoká budova, jež by mohla coby nejvyšší mrakodrap v Česku vyrůst v Nových Butovicích. Vyšla by na dvě miliardy korun. První vizualizace odhalila obří budovu, kterou prorůstá kovová konstrukce vraku lodi jako apokalyptický odkaz na klimatické změny. Konceptu sochaře a výtvarníka Davida Černého se proto přezdívá Titanic.

„Projekt připravujeme již více než dva roky a finální podobě předcházelo osm jiných variantních řešení. V průběhu této doby jsme sbírali a stále ještě sbíráme podněty od odborníků, dotčených orgánů státní správy a samosprávy a samozřejmě i místní veřejnosti,“ uvedl předseda představenstva Trigemy, jež chce budovu stavět, Marcel Soural. Pokud by se firmě podařilo sehnat všechna potřebná razítka, mohla by stavba v ideálním případě začít v roce 2021, trvat by měla tři roky.

Nejvyšší budovou v Česku je v současnosti brněnská AZ Tower vysoká 111 metrů. Nejvyšším bytovým domem v tuzemsku je 104metrová budova V Tower, která budí dodnes kontroverzi na pankrácké pláni.

Roztylské věžáky
Samostatnou kapitolou v zástavbě Prahy vysokými budovami je plán zastavění okolí stanice metra Roztyly. Ten má podle čtenářky Aleny Čápové, která proti záměru brojí na radnici Prahy 11, zahrnovat nejen neúměrně vysoké domy, ale také vykácení velkého množství vzrostlých stromů. Pro stávající obyvatele přitom podle ní již nyní chybí parkovací stání, školky i sociální zařízení.

Podle radnice však není nic vytesáno do kamene. „Obyvatelé se ke studii mohou vyjadřovat do 15. 10. 2019,“ uvádí jedenáctá městská část.

Brněnský Manhattan
Výškových budov se naopak nebojí obyvatelé druhého největšího města v Česku – Brna. Zde stojí nejen již šest let stará nejvyšší tuzemská stavba AZ Tower, ale i 60 metrů vysoký M-Palác či o 25 metrů vyšší kancelářská věž Spielberk Office Centre. Lokalitě s výškovými budovami se zde proto přezdívá brněnský Manhattan. 

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek