metro.cz

Jedy, mrtví ptáci, Šlechtovka i cesty. O Stromovce se mluví

  6:02
V Královské oboře se pořád něco děje. Dělníci odtud odejdou v únoru.
Nejen rekonstrukce. Dělníci pracují i na přístavbě. | foto: Metro.cz

Po svahu nad opravovanou Šlechtovou restaurací ve Stromovce bude možné se již za pár měsíců procházet po nových dlážděných chodnících. Ty tu podle včerejšího rozhodnutí magistrátu nahradí již děravé asfaltové předchůdce. Práce, které vyjdou na přibližně třináct a půl milionu korun, skončí zhruba koncem února. Samotná restaurace by měla být hotová do konce roku.

Raději bez herbicidů
O Stromovce se v posledních dnech mluví nejen kvůli stavebním pracem. Pražský výbor pro životní prostředí totiž před časem vyzval správce parků v hlavním městě, aby přestali používat potenciálně rakovinotvorný herbicid s názvem Roundup. Jak ale před pár dny upozornil zpravodajský web Aktualne.cz, právě ve Stromovce jej stříkají na cesty i nadále. Podle správkyně parku Barbory Berecové totiž nejde ve všech případech použít šetrnější variantu, takzvaný vypalovač plevelů. Stromovka se přitom nachází na území Prahy 7 a její radnice má svou propagaci založenou mimo jiné na ekologii, tedy i na nepoužívání chemických přípravků.

Mrtvé labutě
Právě herbicid či podobná chemikálie stály i za kauzou, kterou místní zaregistrovali před pár měsíci. U jezírek ve středu parku se totiž začaly v červenci objevovat podomácku vyrobené cedulky. Ty varovaly před travičem labutí, který měl podle nich způsobit neznámou chemikálií apatický stav jednomu labutímu samci a také mláděti. Cedule budily velkou pozornost návštěvníků parku i na sociálních sítích, a to i dlouhé týdny po události. Že se neštěstí opravdu událo, deníku Metro tehdy potvrdila i správkyně obory. „Skutečně nám zde cizím zaviněním uhynul jeden labuťák a další mládě s matkou jsme odvezli do zvířecí záchranné stanice, aby nedošlo k témuž,“ uvedla pro Metro správkyně Berecová.

Podivná zakázka
Diskutovaným tématem je v poslední době také kauza provozovatele opravované Šlechtovy restaurace. Městská firma Obecní dům na něj totiž uspořádala uzavřené výběrové řízení, aniž by měla objekt v nájmu nebo ho vlastnila. Kdo zde nakonec zakotví, tak není zatím jisté. S otevřením Šlechtovky se počítá příští rok.

Tajemná čísla
Je tomu měsíc, co se na sociálních sítích rozjela vášnivá debata ohledně visaček na stromech v Královské oboře. Každá dřevina tu má totiž v parku své vlastní identifikační číslo a nikdo moc netušil, k čemu vlastně slouží. Do debaty se na žádost čtenářů zapojil i deník Metro. Zjistil, že jde o interní databázi, jež slouží pro přehled dendrologů o zdravotním stavu dřevin. 

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek