metro.cz
Je zvířecí kostým nad divadlo? Deník Metro otestoval novou vyhlášku | foto: Metro.cz

Je zvířecí kostým nad divadlo? Deník Metro otestoval novou vyhlášku

  8:20
Mají úředníci, strážníci a buskeři jasno o změnách, které platí od úterý? Ne o všech.

Centrum Prahy zažívá tento týden viditelnou změnu. Zatímco v pondělí ještě mohli na Staroměstském náměstí pobíhat obří pandy a bublifukáři, o den později museli zmizet. Nová podoba vyhlášky o pouličním umění je z centra vyhnala. 

Pouliční umělci se však z ulic Prahy nevytratí úplně. Určitý typ umění je totiž i nadále povolen. Jedná se například o produkci, která spadá do kategorie „živé umělecké vystoupení, zejména akustické, divadelní a artistické.“ Problém však pro umělce nastane, když například budou hrát divadlo ve zvířecích kostýmech. Na jiném místě vyhlášky se totiž píše: „Je zakázáno ... vystoupení v převlecích za zvířata...“ 

A právě tyto dva body jsme se rozhodli v praxi vyzkoušet. Oslovili jsme Jakuba a Helenu z projektu Koťátko zkázy, kteří pro své divadelní a někdy i artistické vystoupení používají převleky zvířat.

Vydali jsme se tedy v povolenou sudou hodinu do spodní části Václavského náměstí a čekali, co se bude dít. Sotva Helena přivítala okolostojící lidi, přiblížilo se neoznačené vozidlo Městské policie Praha. Její zástupce nám vysvětlil, že v převlecích zvířat rozhodně Koťátko zkázy po změně vyhlášky nemůže v roli buskerů vystupovat. „My v těchto převlecích máme vystoupení, dal nám na něj grant i magistrát. Kostýmy nemáme proto, abychom se fotili s turisty, ale prostě máme projekt, v němž hrají důležitou roli,“ namítá Jakub.

Osm měsíců na změny

10. 6.

V červnu příštího roku se uskuteční kulatý stůl k vyhodnocení podnětů k vyhlášce o pouličním umění. Všechny zainteresované strany z řad magistrátu, městských částí a umělců se sejdou jako pracovní skupina už 4. prosince.

Reakce z auta je jednoznačná: „Jednou je napsané, že nesmí být žádné převleky za zvířata. Jela by sem hlídka a zbytečně byste platili pokutu. Převlek to celé neguje.“ Zástupce městské policie ale přiznává, že se tlučou dvě věci. Nestatické vystoupení by bylo v pořádku, ale kostýmy mají navrch. Každopádně umělce odkazuje na odbor živnostensko-právních činností. Nedaleko sedící muž s koňskou hlavou hrát na klavír může...

Na situaci, ve které se ocitlo Koťátko zkázy, jsme se zeptali také na magistrátu. „Podle fotografií jde spíše o stylizovaný kostým a na takový zákaz neestetických a neuměleckých produkcí dopadat nebude. Posuzovat je však třeba konkrétní vystoupení na místě. Umělci také mohou pro vystoupení v ulicích vzhled přizpůsobit, aby jejich kostým nevzbuzoval žádné pochybnosti ani u strážníků,“ odpověděl pro Metro mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Další reakci připojil také jeden ze zakladatelů festivalu Praha Žije Hudbou Jan Gregar. „Pokud by to představení dávalo umělecký smysl, pokutováni by být neměli,“ řekl Gregar. On sám seděl minulý týden na magistrátu u kulatého stolu se zástupci všech stran, které mají k vyhlášce co říci. „Chceme najít komplexní způsob regulace buskingu v Praze,“ dodal k tématu Gregar.

Komentáře

zpět na článek